Art+Antiques 1. Art Consulting 14. 5. 2011

V sobotu 14. května proběhla v Topičově salonu na Národní třídě první letošní denní aukce 1. Art Consulting. Na rozdíl od večerních společnost na denních aukcích nabízí spíše méně drahá díla. Milionový potenciál měl pouze jeden nabízený obraz, zátiší od Emila Filly, které však zůstalo nevydraženo. Za více než sto tisíc korun se prodalo 10 obrazů. Celkový obrat aukce činil 5,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize), přičemž nového majitele našlo 45 procent nabízených děl.

Pravoslav Kotík: Koupání v Dinard / 1930

olej na plátně / 60 x 56,5 cm / cena: 684 400 Kč

Nejdražším dílem odpoledne se stalo Koupání v Dinard Pravoslava Kotíka z roku 1930, inspirované pražskou výstavou Pabla Picassa v roce 1922, kde představil právě sérii koupání z tohoto severofrancouzského přímořského letoviska. Pětkrát vystavované dílo našlo majitele za vyvolávací cenu 684 tisíc korun. Obraz se na trh vrátil po pěti letech. Byť jeho cena za tu dobu vzrostla o 140 tisíc korun, při standardní aukční provizi majitel na opětovném prodeji stále tratil.

Za 543 tisíc korun, čtyři příhozy nad vyvolávací cenu, se prodalo plátno Klaun provazolezec u nás nepříliš obchodovaného slovenského poválečného malíře Vincenta Hložníka. Zaplacená částka odpovídá ceně, jíž srovnatelná práce Cirkus dosáhla před dvěma lety ve slovenské aukční síni Soga. Ze slovenského umění se za více než sto tisíc korun prodal ještě obraz Michalovce od Josefa Teodora Maussona (142 tisíc korun).

Bohumír Matal: Rentgenolog / 1945
olej na plátně / 46 x 38 cm / cena: 424 800 Kč

Nový aukční rekord zaznamenal Bohumír Matal, když se jeho drobný obraz Rentgenolog z roku 1945 vyšplhal ze 142 až na 425 tisíc korun. Takto rané autorovo dílo se na trhu dlouho neobjevilo a obraz je svým námětem a zpracováním takřka esencí poetiky Skupiny 42. Na trojnásobek vzrostla cena také u drobné práce Františka Hudečka ze stejného období, olej na lepence Město vyšel na 118 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun, vesměs však již jen za vyvolávací ceny, se dále prodala Dívka píšící dopis od Otakara Kubína (472 tisíc) či dvojice obrazů Williho Nowaka, Zasněná (348 tisíc) a Krajina s řekou (130 tisíc korun).

Velkou prodejní úspěšnost zaznamenaly zejména práce na papíře. Zájem byl o grafiku Františka Tichého, jeho kolorovaná litografie Břichomluvec vylétla téměř dvojnásobně na 88 tisíc korun. Stejně tak kresba tuší a akvarelem Malíř z pozůstalosti Františka Hudečka (29 tisíc korun). Prodalo se také všech 6 abstraktních Kompozic Jiřího Balcara, shodně po 11 tisících korun. Na 77 tisíc korun vyšel olej Jánuše Kubíčka IXION 3 ze 70. let, na 54 tisíc korun pak menší Kompozice Aleše Veselého z roku 1964.