Amsterdamský motiv Josefa Multruse

Dorotheum 24. 5. 2014

V záplavě nabídky vrcholící aukční sezony bychom rádi upozornili na díla dostupná širokému sběratelskému publiku, která nebývají zmiňována tak často jako milionové položky z obálek aukčních katalogů. Tentokrát jsme vybrali dílo Josefa Multruse reprezentované drobnou malbou, přenášející diváka do atmosféry nizozemského města z doby před poslední velkou válkou.

Josef Multrus: Motiv z Amsterdamu /olej na plátně na kartonu /25 x 34 cm /vyvol. cena 26 000 Kč /Dorotheum Praha 24. 5. 2014

Olejomalba kabinetního formátu zachycuje ve vyvážené kompozici pastelových barev pohled do vodního kanálu se čluny nakládanými z přístavního mola. Diagonála tvořená perspektivní zkratkou zakotvených plavidel vede divákův pohled k emblematické siluetě sklápěcího mostu v pozadí. Výsledný dojem dotváří městská zástavba tvořená shlukem domů převýšených mohutnou chrámovou stavbou. Protipól k postavám dělníků pracujících na molu tvoří hlouček hochů v pravém rohu, oblečených do bílých košilí a vycházkových šatů. Obraz zachycuje reálný pohled na baziliku sv. Mikuláše (St. Nicolaaskerk) v Amsterdamu spolu s nábřežím, kterým dnes probíhá třída prince Jindřicha (Prins Hendrikkade).

V posledních letech prošlo českým aukčním trhem více než 160 Multrusových maleb. Pestrost této přehlídky dokumentuje námětovou šíři, které se malíř věnoval. Jsou zde zastoupena téměř všechna tradiční malířská témata: krajiny, pohledy do městských intravilánů, květinová zátiší, figurální scény, nebo portréty. Většina prací věnovaných krajině, či městu je lokalizována do domácího prostředí. Výjimkou je několik málo maleb z italské cesty. Uvedený obraz je tak prvním autorovým dílem na trhu s holandským námětem. Prodejní cena jednotlivých pláten se pohybuje většinou v řádu desítek tisíc korun. Nejvýše draženou položkou se stal rozměrný pohled na zahrádku Restaurace U stromu na Olšanech v Praze, která byla prodána 228 tisíc korun.

Josef Multrus: Restaurace U stromu na Olšanech v Praze / 1933 / olej na plátně / 77 x 110 cm / 228 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 12. 2012

Obraz je součástí nabídky nadcházející aukce pražského Dorothea, kde byla jeho vyvolávací cena stanovena na 26 tisíc korun bez aukční provize.