Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Mečkovský Robert | Foto Dorotheum | Datum 18.05.2014
V záplavě nabídky vrcholící aukční sezony bychom rádi upozornili na díla dostupná širokému sběratelskému publiku, která nebývají zmiňována tak často jako milionové položky z obálek aukčních katalogů. Tentokrát jsme vybrali dílo Josefa Multruse reprezentované drobnou malbou, přenášející diváka do atmosféry nizozemského města z doby před poslední velkou válkou.
Olejomalba kabinetního formátu zachycuje ve vyvážené kompozici pastelových barev pohled do vodního kanálu se čluny nakládanými z přístavního mola. Diagonála tvořená perspektivní zkratkou zakotvených plavidel vede divákův pohled k emblematické siluetě sklápěcího mostu v pozadí. Výsledný dojem dotváří městská zástavba tvořená shlukem domů převýšených mohutnou chrámovou stavbou. Protipól k postavám dělníků pracujících na molu tvoří hlouček hochů v pravém rohu, oblečených do bílých košilí a vycházkových šatů. Obraz zachycuje reálný pohled na baziliku sv. Mikuláše (St. Nicolaaskerk) v Amsterdamu spolu s nábřežím, kterým dnes probíhá třída prince Jindřicha (Prins Hendrikkade).
V posledních letech prošlo českým aukčním trhem více než 160 Multrusových maleb. Pestrost této přehlídky dokumentuje námětovou šíři, které se malíř věnoval. Jsou zde zastoupena téměř všechna tradiční malířská témata: krajiny, pohledy do městských intravilánů, květinová zátiší, figurální scény, nebo portréty. Většina prací věnovaných krajině, či městu je lokalizována do domácího prostředí. Výjimkou je několik málo maleb z italské cesty. Uvedený obraz je tak prvním autorovým dílem na trhu s holandským námětem. Prodejní cena jednotlivých pláten se pohybuje většinou v řádu desítek tisíc korun. Nejvýše draženou položkou se stal rozměrný pohled na zahrádku Restaurace U stromu na Olšanech v Praze, která byla prodána 228 tisíc korun.
Obraz je součástí nabídky nadcházející aukce pražského Dorothea, kde byla jeho vyvolávací cena stanovena na 26 tisíc korun bez aukční provize.
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
20. října 2015
9. listopadu 2014
28. února 2014
27. ledna 2017
15. února 2016