Art+Antiques Arcimboldo 11. 12. 2010

Po dvou úspěšných aukcích asiatik uspořádala v sobotu 11. prosince společnost Arcimboldo svou první aukci zaměřenou na české umění. V nabídce bylo 169 děl od středověku do současnosti. Nového majitele našlo 113 z nich, což představuje 67procentní prodejní úspěšnost.

Celkový obrat aukce činil 18,1 milionu korun. Hned 4 obrazy byly vydraženy za více než milion a 28 děl za více než sto tisíc korun. Společnost Arcimboldo si touto aukcí nasadila laťka hodně vysoko. Pokud se jí podaří tuto úroveň držet, má šanci zařadit se mezi nejvýraznější hráče na českém aukčním trhu.

Josef Navrátil: Romantická krajina / kolem 1850

olej na plátně / 104 x 132 cm / cena: 2 520 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stala Romantická krajina od Josefa Navrátila, která se prodala za rekordních 2,52 milionu korun. Dosud jen jeden Navrátilův obraz – Mlýn v horách na aukci galerie Kodl loni v dubnu – byl dražen za více než milion korun. I proto dražba obrazu začínala na výrazně nižší částce, na 960 tisících korun. Nutno dodat, že svým formátem i malířskými kvalitami obraz výrazně přesahoval běžnou nabídku Navrátilových děl.

Druhým obrazem prodaným za více než milion korun se stal historický výjev Císař Ferdinand I. přijímá umělce na Pražském hradě od Václava Brožíka, který se z vyvolávací ceny 960 tisíc dostal na 1,68 milionu korun. Růst cen umění 19. století v posledních dvou letech dobře ilustruje, že jiný obraz téhož námětu byl v září 2008 v Dorotheu vydražen za pouhých 540 tisíc korun. Dalšími zajímavými prodeji v této kategorii byly Horská bystřina od Augusta Bedřicha Piepenhagena (372 tisíc korun) a melancholická Dívka v zahradě od Antonína Hudečka (516 tisíc korun).

Bedřich Piskač: Zátiší (oboustranný obraz) / 1923 a 1926

olej na plátně / 34,5 x 42 cm / cena: 780 000 Kč

Zbývajícími dvěma milionovými položkami byly dva obrazy Františka Foltýna. Městská krajina z roku 1923 se prodala za 1,32 milionu, reprezentativní abstrakce z roku 1927 pak za 1,08 milionu korun. Novým autorským rekordem je cena 780 tisíc za oboustranný obraz od Bedřicha Piskače, jehož dražba začínala na 300 tisících korun. Z dalších děl je třeba zmínit temperou malovaného Klauna od Františka Tichého (324 tisíc korun), atypickou Krajinu s viaduktem od Emila Filly (360 tisíc korun) a Ženský akt od Alfreda Justitze (420 tisíc korun).

Tradičně velký zájem byl o krajináře počátku 20. století. Nejdráže se prodala Krajina u Giverny od Václava Radimského, která se vyšplhala z 504 na 780 tisíc korun. Obraz Po dešti od Josefa Ullmanna se prodal za 576 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto autora. Z 45 na 132 tisíc korun se dostala drobná (17 x 25 cm) Krajina s domky, dílo Františka Kavána z doby před rokem 1900.

Ze starého umění je největším úspěchem cena 360 tisíc za torzo dřevěné gotické sochy Sv. Jiří a 180 tisíc korun za pískovcovou hlavu od Matyáše Bernarda Brauna. Dražba obou soch začínala na výrazně nižších částkách. Součástí nabídky bylo i několik kubistických a artdecových starožitností a kolekce ateliérového skla z 60. až 80. let. V prvně jmenované kategorii se nejdráže prodala dvojice artělovských dóz od Pavla Janáka (78 tisíc korun), v druhé pak Skleněný obraz od Dany Zámečníkové (31,2 tisíc korun).