Art+Antiques Arcimboldo 28. 5. 2011

V sobotu 28. května proběhla v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně aukce starého evropského umění z českých sbírek, pořádaná Galerií Arcimboldo. Šlo o první specializovanou aukci zaměřenou výhradně na umění před rokem 1800 na českém trhu. Nového majitele našla polovina z dvou set nabízených obrazů, soch a starožitností, dohromady za 17 milionů korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 34 děl, přes milion se dostaly dva obrazy a jedna kresba.

Nizozemský caravaggista: Posmívání Kristu / 1700–50 / olej na plátně / 68,5 x 88 cm / cena: 1 736 000 Kč

Titulním dílem odpoledne byl Portrét Michaela Václava Halbaxe od Jana Petra Brandla, datovaný 1705. Malba jednoho z nejvýznamnějších malířů českého baroka nakonec cenově vzrostla ze 744 tisíc na 1,18 milionu korun. Překvapením aukce však byly jiné dvě položky, jež potkal nečekaný výrazný nárůst. Prvním z nich bylo plátno Posmívání Kristu od nizozemského následovníka Caravaggia. Začínalo dražbu na 105 tisících, raketově však vylétlo až na částku 1,74 milionu korun, a stalo se tak nejdražší položkou aukce. Ještě výrazněji vzrostla cena vcelku nenápadné kresebné Studie ženské hlavy od anonymního francouzského mistra kolem roku 1700. Z 12 tisíc se tato drobná práce na papíře dostala až na 1,05 milionu korun. Je nasnadě, že v obou případech byl zřejmě mezi kupci někdo, komu se podařilo blíže určit autora díla.

Jan Petr Brandl: Portrét Michaela Václava Halbaxe / okolo 1705

olej na plátně / 80 x 62 cm / cena: 1 180 000 Kč

Zájem vzbudila i řada dalších malířských děl: Svatební portréty Josefa II. a Marie Isabelly, jejichž autorem je Martin van Meytens (409 tisíc), Josef vykládá sny bratřím, plátno Antonia Zanchiho (484 tisíc), Hagar a Ismael neznámého italského mistra (335 tisíc), bitevní scéna od rudolfinského malíře Matheuse Gundelacha nebo dvojice květinových zátiší od italské malířky Margarity Caffi (shodně 397 tisíc korun).

Francouzský mistr: Studie ženské hlavy / kolem 1700
kresba červenou a bílou rudkou / 22 x 15,5 cm / cena: 1 054 000 Kč

Z nabízených soch našli kupce dva pároví raně barokní Andělé – světlonoši, představující Den a Noc (471 tisíc korun), bronzový Stojící Herkules od Jacopa Sansovina (136 tisíc korun) nebo česká Madona s dítětem z 15. století (223 tisíc korun). Mramorová klasicistní kopie antické Hlavy muže vylétla desetinásobně na 198 tisíc korun.

Ze starožitností měly úspěch především pozdně renesanční zlacené hodiny s automatem ve formě psa, který koulí očima a při bití otevírá tlamu a štěká. Jejich cena vzrostla více než dvouapůlnásobně, až na necelý milion korun. Za vysoké ceny, byť v obou případech šlo o minimální podání, se prodaly také francouzské kočárové hodiny z druhé poloviny 18. století (248 tisíc) a unikátní hodiny s nočním osvětlením, patrně dílo pražského hodináře Josefa Brožka z doby kolem roku 1800 (372 tisíc korun).

Hodinový automat / Augsburg, 1620

zlacený bronz a černěná hrušeň / 20 x 22,5 x 13,5 cm / cena: 992 000 Kč

Na 620 tisíc korun vyšly dva barokní zdobené italské podstavce ze zlaceného dřeva. Z nábytku se dobře prodala ořechová komoda z italského Janova počátku 17. století (496 tisíc korun), trojnásobně vzrostla cena u českého klasicistního intarzovaného sekretáře (409 tisíc korun). Úspěchem byla také dražba dvou malovaných majolinkových talířů, italských výrobků z 16. století, které se prodaly za 186 a 149 tisíc korun.

Z neprodaných děl je na první místě třeba jmenovat portrét rady Christofa Hochmanna von Hohenau od Jana Kupeckého, který jsme představovali v květnovém čísle (nabízen za 607 tisíc korun). Z děl v ceně kolem půl milionu korun zůstala nevydražena ještě busta Marie Antoinetty od Felixe Lecomta a rozměrný deskový obraz Poslední soud od neznámého nizozemského mistra konce 16. století, inspirovaný slavnou Michelangelovou freskou.