Art+Antiques Asiatika na výsluní

Arcimboldo 29. 4. 2012

Na čtvrté specializované aukci asiatik Galerie Arcimboldo poslední dubnovou neděli se opět dařilo. Prodala se přesně třetina nabídky katalogu, za 90 položek kupující zaplatili celkem 23,5 milionu korun (všechny ceny včetně aukční provize).

Asiatika tuzemské provenience se na trhu ve větší míře objevují teprve poslední čtyři roky a zájem o ně neustále roste. Jde o segment vzbuzující výrazný zájem kupců ze zahraničí, v poslední době ale také o investiční alternativu drobných českých sběratelů, kteří už cenově nedosáhnou na malby klasické nebo poválečné moderny.

Čchi Paj-Š’: Tykve / 1957

Čchi Paj-Š’: Tykve / 1957
kombinovaná technika, papír / 101 x 35 cm / cena: 4 092 000 Kč

Nejsledovanějšími položkami aukce byla pochopitelně kolekce čínských svitkových obrazů v čele s nejznámějším reprezentantem čínského moderního malířství Čchi Paj-š’em. Od něj se dražila hned trojice prací. Největšího, trojnásobného růstu dosáhl svitek Tykve z roku 1957, který vyšel na necelých 4,1 milionu korun. Za 2,1 milionu korun se prodal Kohout pod rozkvetlou magnolií z roku 1954, za vyvolávací cenu 1,74 milionu korun pak našlo kupce Zátiší s kraby, chryzantémami a vínem.

Úspěšně se dražily i malby jiných autorů. Zaujala Krajina s vodopádem Piin-Chung Chuanga z poloviny 50. let, vrcholného období, kdy se tomuto autorovi obnovil zrak po jeho dočasné ztrátě. Práce zakoupená v době vzniku ve státní galerijní prodejně v Pekingu vylétla z 1,74 na necelé tři miliony korun. Závěsný svitek Sü Pej-Chunga Kohout na skalce začal na stejné částce, skončil na 2,48 milionu korun. Nad částku 800 tisíc korun se pak dostaly ještě další dvě autorské malby z poválečného období.

Váza v mosazné montáži / 2. pol. 18. stol.

porcelán, seladonová glazura / výška 27 cm / cena: 1 860 000 Kč

Před pár lety ještě neuvěřitelných nárůstů ale dosahovaly i pro většinu českých klientů zcela nenápadné sošky a vázy. Absolutním rekordmanem odpoledne se stala porcelánová váza z 18. století v mosazné montáži. Z původních 80 tisíc se její konečná cena vyšplhala až na 1,86 milionu korun, tedy suverénní 23násobek prvního podání. Obdobný zájem vzbudila například Obřadní váza Ku řezaná z nefritu (384 tisíc korun) nebo dvě sošky Bohyně milosrdenství Kuan-Jin z bílého porcelánu ze 17. století (136 a 285 tisíc korun).

Kolekce sestavená většinou ze sbírek českých sinologů, diplomatů a obchodníků, kteří působili v Číně v první polovině 20. století, a zejména pak v 50. a 60. letech, obsahovala i některé pozoruhodné doklady minulosti česko-čínských vztahů. Jde například o Portrét Adolfa Hoffmeistera namalovaný Šan-Jüe Kuanem při oficiální návštěvě delegace československých spisovatelů v Číně v roce 1953. Vyšel na 235 tisíc korun, více než pětinásobek vyvolávací ceny. Svitek Tři vrabci od téhož autora s věnováním Marii Majerové, vedoucí české delegace, pak přišel na 174 tisíce korun. Za více než sto tisíc bylo dohromady vydraženo 19 položek.