Art+Antiques Auctionata je Historia

O krachu aukční síně budoucnosti

Značku Auctionata po německé internetové aukční siní, která začátkem roku vyhlásila bankrot, v květnu koupil berlínský aukční dům Historia. Po pěti letech se tak skončil příběh ambiciózního online projektu, který o sobě před rokem tvrdil, že z hlediska obratu se řadí mezi deset největších aukčních síní na světě s výjimkou Číny.

Auctionata

V červnu 2013 se společnost zapsala do historie, když za 1,8 milionu eur vydražila akvarel Egona Schieleho, což je dodnes nejvyšší cena zaplacená za umělecké dílo v čistě internetové aukci. Slovenská národní galerie před dvěma lety v aukci Auctionaty za 23,4 tisíce eur vydražila středověkou sochu apoštola ze Spiši.

Auctionata byla pokusem vybudovat ryze internetovou aukční síň, která by však nabízela stejnou úroveň služeb jako "kamenné" aukční domy. V roce 2015 společnost uspořádala 249 aukcí a vykázala tržby 90 milionů dolarů. Nejvýnosnější pro ni byly aukce automobilových veteránů, vín, hodinek a šperků.

Egon Schiele: Odpočívajícíc dívka, Auctionata

  Egon Schiele: Odpočívající dívka,
  akvarel na papíru,
  cena: 1 827 000 eur,
  Auctionata 25. 6. 2013

Loni v červnu ohlásila spojení s podobně zaměřenou americkou aukční síní Paddle8 specializující se na současné umění a design. Když letos v lednu Auctionata zažádala o ochranu před věřiteli, investoři financující rozjezd Paddle8 společnost odkoupili zpět a tak ji uchránili před bankrotem.

Auctionata se dostala do potíží, když nezávislý audit odhalil, že její šéf i zaměstnanci přihazovali na dražená díla. Následoval propad v prodejích a společnosti, která byla financovaná jako start-up, se nepodařilo přilákat další investory.