Květen 2014 697,89

Bacon, Richter a spol.

Aukce poválečného umění Christie’s a Sotheby’s v Londýně, únor 2011

Od aukcí impresionismu a poválečné moderny uplynul týden a aukční domy již z Londýna hlásí skvělé výsledky z aukcí poválečného a současného umění. Na večerních aukcích v Christie’s a Sotheby’s sběratelé vydražili položky za více než 131 milionů liber.

Francis Bacon: Portrét Henrietty Moraes / 1963Francis Bacon: Portrét Henrietty Moraes / 1963 / olej na plátně / 165 x 142 cm / cena: 21 321 250 GBP
Aukce, jež proběhla 14. února, přinesla Christie’s druhý nejlepší londýnský výsledek v kategorii a to 80,6 milionu liber. Padl i nějaký ten rekordy a vydraženo bylo 89 procent z nabízených 65 položek. Nejdražším dílem večera se stal akt Francise Bacona Portrét Henrietty Moraes z roku 1963. Obraz, k němuž Baconovi stála modelem milenka jeho přítele Luciana Freuda a jenž byl za téměř padesát let v držení jen dvou soukromých sběratelů, vynesl 21,3 miliony liber a stal se tak sedmým nejdražším Baconovým dílem prodaným v aukci.
Christopher Wool: FOOL / 1990

Christopher Wool: FOOL / 1990
email na hliníku / 247,5 x 182,8 cm / cena: 4 913 250 GBP

Druhou nejdražší položkou večera byl Abstraktní obraz Gerharda Richtera z roku 1994. Toto monumentální plátno získal nový majitel za 9,9 milionu liber. Mezi rekordmany aukce patřil americký malíř Christopher Wool, který s grafickým plátnem s nápisem i názvem FOOL přineslo 4,9 milionu liber. Mezi další úspěšně dražené autory patřili například Lucio Fontana (Concetto spaziale, Attese za 2,1 milionu liber), Yves Klein (ANT 40 za 1,8 milionu liber) či loni zesnulý Lucian Freud. Kromě Freudova menšího plátna Malá figura z 80. let, jež bylo vydraženo za 1,6 milionu liber, byla v nabídce i jeho práce na papíře Loď, Connemara za níž nový majitel zaplatil přes 657 tisíc liber. Práci, jež vznikla v roce 1948, kdy Freud trávil léto v Irsku, získal současný navrhovatel přímo z jeho ateliéru.

Gerhard Richter: Abstraktní obraz / 1992
olej na plátně / 200 x 160 cm / cena: 4 857 250 GBP

Následná aukce pořádaná o den později v Sotheby’s vynesla 50,7 milionu liber a vydraženo bylo skvělých 90,5 procenta z nabízených 63 položek. Tady se celý večer odehrával výrazně ve jménu čerstvého jubilanta Gerharda Richtera. Autor, jenž týden před aukcí slavil 80. narozeniny, tak navázal na výborné výsledky, které přinesly listopadové aukce v New Yorku. V nabídce tentokrát bylo šest jeho děl, která s částkou 17,6 milionu liber představovala třetinový podíl na celkovém výnosu aukce. Panoval na předních dvou příčkách a o třetí nejdražší položku aukce se dělil s Jean-Michel Basquiatem. Nejdražší položkou večera se tedy stal Richterův Abstraktní obraz v černobílých tónech z roku 1992, vydražený za 4,9 milionu liber.

Jean-Michel Basquiat: Orange Sports Figur

Jean-Michel Basquiat: Orange Sports Figure / 1982 / komb. technika na plátně / 152,4 x 121,9 cm / cena: 4 073 250 GBP

Druhým nejdražším dílem byla jeho realistická krajina Eis (Led), vycházející z fotografie, kterou malíř pořídil při svém pobytu v Grónsku. Tento olej byl vydražen za 4,3 miliony liber a vzhledem k tomu, že krajiny v jeho případě nejsou tak často draženy, se stal autorovou nejdražší. Náležitě byla oceněna i anglická tvorba. Nechyběla díla všude skloňovaného Damiena Hirsta. Francis Bacon nabízený v Sotheby’s sice nemohl konkurovat Portrétu Henrietty Moraes prodanému v Christie’s, ale plátno s názvem Postava a opice z roku 1951 s autorovým klíčovým tématem, kdy lidské postavy a opice jsou často zaměnitelné či k nerozpoznání, byl nakonec vydražen za slušných 1,8 milionu liber.