Bez Ajvazovského

Autorský rekord pro Bohuslava Dvořáka

V sobotu 28. 11. hostil pražský hotel Mariott aukci pražského Dorothea. Nabídla na 600 děl různých kategorií a velkého časového rozpětí. Nejsledovanějším dílem byl jistě obraz I. K. Ajvazovského Pohled na Vesuv z roku 1891 s vyvolávací cenou 3 miliony korun (zde), který však zůstal bez kupce. Nedařilo se ani dílům Emila Filly nebo Václav Špály. O překvapení se ale postarali Bohuslav Dvořák, Karel Černý či Jakub Obrovský, jejichž obrazy výrazně překročily odhadní cenu. Potvrzuje se tak loňský trend výrazných cenových růstů ve středním cenovém segmentu.
Karel Černý: Vesnice nad řekou / 1938 / olej na plátně / 50 x 70 cm / 1 140 000 Kč
Karel Černý: Vesnice nad řekou / 1938 / olej na plátně / 49,5 x 70 cm / 1 140 000 Kč

Nejdráže prodaným dílem celé aukce se stala Vesnice nad řekou Karla Černého vydražená za 1,14 milionu (vyvolávací cena 260 tisíc korun). Dílo Bohuslava Dvořáka Cesta k lesu prodané za 408 tisíc (vyvolávací cena 170 tisíc) je novým autorským rekordem tohoto umělce (ten poslední, měsíc starý, padl na říjnové aukci 1. Art Consulting, zde). Z českých krajinářů měly dále úspěch obrazy Oldřicha Blažíčka (Motiv z Vysočiny, 480 tisíc), Antonína Hudečka (Podzimní les, 360 tisíc), Oty Bubeníčka (Březový háj, 288 tisíc), Aloise Kalvody (Zahradní zákoutí, 204 tisíc) nebo Otakara Nejedlého (Krajina s domem, 144 tisíc korun). Motiv z Francie Antonína Chittussiho byl prodán „pouze“ za vyvolávací cenu 220 tisíc korun (264 tisíc včetně provize).

Zimní krajiny Remigia van Haanen a Heinricha Bürkela byly prodány shodně za 312 tisíc korun. Delší licitace byla svedena o drobnou oválnou malbu Pohled na Osek Ernsta Gustava Doerella, zasazenou do výrazného zlaceného rámu, jež byla z vyvolávaných 40 tisíc vydražena za neuvěřitelných 228 tisíc korun. Podobně překvapivě skončila také dražba obrazu menších rozměrů Motiv z Dürnsteinu Maximiliana Suppantschitsche prodaná za 156 tisíc (vyvolávací cena 40 tisíc korun).

Ernst Gustal Doerell: Pohled na Osek / 1872 / olej na plátně na kartonu / 16 x 20,5 cm / 228 000 Kč Ernst Gustal Doerell: Pohled na Osek / 1872 / olej na plátně na kartonu / 16 x 20,5 cm / 228 000 Kč

Zajímavé výsledky v oblasti figurální malby zaznamenala díla Vojtěcha Hynaise, jeho sugestivní portrét Ida (Anna Voirinová) získal nového majitele za 456 tisíc, a Jakuba Obrovského (Letní den v zahradě prodaný za 240 tisíc korun).

Z umění 2. poloviny 20. století uspěl jako jeden z mála Jan Kotík s obrazem Malba 4 vydraženým za 381 tisíc. Ze starého umění jmenujme alespoň napodobitele Raffaela Santiho s monumentálním obrazem Svatá rodina Františka I. prodaným za 480 tisíc korun.
V kategorii grafik, kreseb a akvarelů byl největší zájem o díla J. G. Steffana, Julia Mařáka, Františka Tavíka Šimona, z novějších autorů pak Zdeňka Buriana, Pravoslava Kotíka či Aleny Kučerové. Ze skulptur a plastik stojí za zmínku řezba Sv. Anna Samotřetí české provenience z 1. poloviny 18. století vydražená za 102 tisíc, Pár letících andělů z téhož období za 120 tisíc a kopie Venuše Kallipygos z počátku 20. století za 192 tisíc korun (vyvolávací cena 24 tisíc).