Březnová aukce Dorothea

Tahákem nadcházející aukce pražského Dorothea, pořádané v sobotu 12. března, je obraz Georgese Rouaulta Muž s přilbou. Dosud byly v Čechách k mání pouze jeho grafiky. Malba kombinující pastel, tuš a temperu na papíře je datována do oceňovaných 30. let.

Georges Rouault: Muž s přilbou / 1930 (1939?)

kombinovaná technika na papíře / 48 x 30 cm

Práce prošla autorovou pražskou výstavou v Alšově síni Umělecké besedy roku 1947, patrně od té doby je v českých sbírkách. Rouault se často věnoval, podobně jako v Čechách František Tichý, námětům z cirkusového prostředí. Tohle může být jeden z nich. V postavách pierotů, harlekýnů, akrobatů spatřoval symbol obecného lidského utrpení. Vzhledem ke kvalitě a dataci díla očekávají v Dorotheu také zájem dražitelů ze zahraničí. U vyvolávací ceny 456 tisíc korun (včetně 20% provize) tak patrně nezůstane. V New Yorku dosahují Rouaultova plátna i půl miliónu dolarů. Částka za práci na papíře těchto rozměrů by se tak mohla při větším zájmu kupujících v Praze vyšplhat na dvoj či trojnásobek prvního podání.

Pro svou první letošní dražbu přichystalo Dorotheum na 437 položek výtvarného umění a starožitností. Kromě Rouoltova díla jsou dalšími taháky Kompozice Františka Foltýna z roku 1934, začínající na 840 tisících korunách, drobná tempera Jana Zrzavého Bárky z roku 1942, vyvolávaná za 360 tisíc korun, malebný komorní olej Antonie Brandeisové Konstatninův oblouk v Římě (228 tisíc korun), či zajímavé plátno Vlastimila Beneše z roku 1966, zobrazující italské Torcello, malý ostrov v Benátské laguně (144 tisíc korun).

Vlastimil Beneš: Torcello / 1966 / olej na plátně / 60x 80,5 cm

Poměř 16 děl s vyvolávací cenou vyšší než 100 tisíc korun na téměř 450 položek však napovídá, že výtvarná část katalogu osloví především drobné a střední sběratele zaměřené na segment krajinomalby konce 19. a první poloviny 20. století. Z těchto děl jmenujme například atraktivní Březový les Mařákova žáka Arno Nováka (96 tisíc korun) nebo Písečné duny v Holandsku od Eugena Jettela, nabízené neúspěšně už na předminulé aukci. Majitel šel tentokrát s cenou o téměř 30% dolů, na 216 tisíc korun.

Domácí oltářík s Křtem Krista / kolem 1540

Německo nebo Nizozemí / dřevo, polychromie, kov / 77 x 45,5 cm

Z položek starého umění je třeba zmínit dřevěnou, jeden a půl metru vysokou barokní polychromovanou sochu dominikánského světce, nabízenou za 144 tisíc korun. Nebo také dřevěný domácí oltářík se Křtem Krista, pocházející z Německa či Nizozemí poloviny 16. století (vyvoláván za 180 tisíc korun). Oba tyto předměty jsou kulturní památky.

Ze současného umění nabízí aukce plátno Bačkora Michaela Rittsteina (216 tisíc korun), Rotující ženu Jiřího Načeradského (180 tisíc korun) nebo dvojici koláží Čestmíra Kafky z roku 1973 s rakouskou proveniencí (po 60 tisících korunách). Zajímavá je nabídka starožitností. Zlacené klasicistní stolní hodiny jsou k mání za 96 tisíc korun, stříbrná nápojová souprava na podnosu z přelomu 19. a 20. století za 84 tisíc. Všechny uvedené ceny obsahují dražební provizi.