Čchi Paj-Š' a raný Medek

Dubnové aukce galerií Arcimboldo a Art Praha

Na nedělní odpoledne 29. dubna chystají své kolekce hned dva aukční domy. V hotelu Hilton nabídne Galerie Art Praha na 460 položek výtvarného umění, mezi nimi i na trhu zcela výjimečné rané dílo Mikuláše Medka, paralelně pak Galerie Arcimboldo v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně svou kolekci 270 asiatik.

Dubnová aukce Galerie Arcimboldo přinese především další práce vynikajícího představitele čínské malby 20. století Čchi Paj-š'iho (1864–1957). Kolekce jeho prací zaznamenala už loni u Arcimbolda velký zájem kupujících, především ze zahraničí. Právě před necelým rokem, v neděli 29. května 2011, zde byl vydražen svitek Kachny pod rákosem za 8,06 milionu korun (ceny jsou uváděny včetně provize), což je částka představující v Česku jednoznačný rekord v segmentu asiatik. Vyvolávací cena subtilní tušové malby na papíře přitom byla jen 600 tisíc korun (více zde).

Čchi Paj-Š' Čchi Paj-Š' Čchi Paj-Š'

Čchi Paj-Š': Zátiší s kraby, chryzantémami a vínem / 40. léta /  kombinovaná technika, papír / 102 x 32 cm

Čchi Paj-Š': Kohout pod rozkvetlou magnolií / 1954 / kombinovaná technika, papír / 106 x 34,5 cm

Čchi Paj-Š': Tykve / 1957 / kombinovaná technika, papír / 101 x 35 cm

V  neděli 29. dubna bude Arcimboldo nabízet trojici Čchi Paj-š'iho kreseb tuší a barvami na papíře, Zátiší s kraby, chryzantémami a vínem datované do 40. let 20. století za 1,736 milionu, Kohout pod rozkvetlou magnolií z roku 1954 za 1,488 milionu a Tykve z roku 1957 za 1,364 milionu korun. Čínská malba 20. století dosahuje dlouhodobě na všech zahraničních aukcích vysokých cen, a tak se nelze divit, že na tyto položky výrazně reaguje i tuzemský trh. Vedle Kachen pod rákosem se i další tři Čchi Paj-š'ovy práce před rokem prodaly s téměř desetinásobným nárůstem za částky kolem 1,6 milionu korun.

Mikuláš Medek: Jaro 1951

Mikuláš Medek: Jaro 1951 - Pytel / 1951 / olej a tuš na plátně / 85 x 61 cm

Galerie Art Praha oproti tomu nabídne některá výjimečná díla klasické moderny a poválečného umění. Pozornost si zaslouží především olej Mikuláše Medka Jaro 1951 (Pytel), neboť takto raná Medkova malba se v aukci řadu let neobjevila. Drobný obraz pochází ze sbírky manželky historika surrealistické skupiny Vratislava Effenbergera, který si je vybral přímo od autora. Obraz je z přelomového období, kdy Medek pod vlivem fotografické tvorby své ženy začíná opouštět klasický surrealismus a nachází vlastní osobitý malířský výraz. Malba Jaro 1951 reprezentuje Medkův raný magický realismus fantazijních scén, který již v následujícím roce ústí do cyklu figurálních pláten s obsedantními představami lidských postav „deformovaných jakousi utajovanou hysterií nejprostších každodenních úkonů“, jak tyto obrazy charakterizoval právě Vratislav Effenberger.

Startovní cena díla 1,92 milionu korun je vzhledem k předchozím Medkovým prodejům přiměřená. Respektuje jeho rozměr, který je v porovnání s pozdějšími typickými „preparovanými obrazy“ menší, ale také fakt, že ne všechny rané práce, byť z hlediska malířského vývoje velmi významné, vzbudí na trhu u sběratelů náležitou pozornost. Dosavadní nejvyšší aukční cena za Medkovo plátno byla zaplacena v loňském roce a činila 3 miliony korun.