Češi v Londýně

Součástí nadcházející aukce Evropského malířství, která se uskuteční v úterý 22. listopadu v Londýně, bude mimo jiné i několik děl českých autorů. Aukce je zaměřena na umění 19. a 20. století od Španělska po Skandinávii a Sotheby's se s její pomocí snaží získat podíl na regionálních trzích, které se většinou – český trh toho může být typickým příkladem – orientují jen na úzký okruh domácích autorů.

Václav Špála: Kytice v modré váze

Václav Špála: Kytice v modré váze / 1942
olej na plátně / 56 x 41 cm / odhad: 12–18 000 GBP

Nejvýraznějším českým dílem je raný liniový obraz Zdeňka Sýkory, Linie 11 (více zde). Vzhledem k vysokému předaučkním odhadu (280 až 350 tisíc liber, bez aukční provize a DPH) lze však dopředu jen těžko odhadovat, jak se sběratelé zachovají. Pokud se prodá, půjde každopádně o nový Sýkorův aukční rekord. Z hlediska dalšího zhodnocení jeho díla by bylo ideální, kdyby obraz spíš než v Česku skončil v některé renomované soukromé zahraniční sbírce.

Mikuláš Medek: Hlava stavitele věží

Mikuláš Medek: Hlava stavitele věží / 1969
kombinovaná technika, plátno / 150 x 100 cm / odhad: 25–35 000 GBP

Zbývajícími českými zástupci v nabídce jsou Alfons Mucha, Emil Filla, Václav Špála a Mikuláš Medek. Z dalších autorů, které známe z českých aukcí, jmenujme ještě Vlaha Bukovace a Cypriána Majerníka. Dražená díla se sice zásadně nevymykají z běžné nabídky, červnová aukce sbírky Hascoe však ukázala, jak vysoko si čeští sběratelé cení samotné značky Sotheby's. I průměrná díla jen tím, že jsou nabízena tímto renomovaným aukčním domem, získávají na ceně.

Cyprián Majerník: Koncert

Cyprián Majerník: Koncert / 1943
olej na plátně / 50 x 65 cm / odhad: 10–15 000 GBP

Předaukční odhady jsou nastaveny poměrně střízlivě, takže se dá očekávat, že všechna česká díla se prodají. Otázkou je jen, jak vysoko. Nejdražším dílem celé dražené kolekce je obraz Děti u moře od Joaquína Sorelly, u kterého aukční síň očekává cenu 2 až 3 miliony liber. Celkový součet spodní hranice předaukčních odhadů činí 11 milionů liber.