Corot na aukci M-N

V neděli 23. května od 14.00 hodin se v pražském hotelu Inter-Continental koná aukce společnosti Meissner-Neumann, ve které bude nabízeno 794 výtvarných děl a starožitností.

Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865 / olej na plátně / 46 x 56 cm

vyvolávací cena: 2 500 000 Kč (bez aukční provize)

Tisková zpráva: Mezi nimi vyniká především Podvečer v Normandii jednoho z největších světových krajinářů, Francouze Jeana Baptista Camilla Corota a obraz Hlava dívky předního francouzského fauvisty Andrého Deraina.

Obrazy jsou pozoruhodné tím, že mají doložený původ. Ví se, ve kterých sbírkách v různých zemích byly, v jakých světových aukcích se prodávaly.

Corotův Podvečer v Normandii je z roku 1865. Je doloženo, že se prodával v aukci Christie’s v Londýně roku 1929 a ve dvou amerických aukcích – v Parke-Bernet roku 1945 a v Sotheby‘s v roce 1976. Několikrát byl vystaven v Mexiku. Je publikován v Corotově monografii autora Alfreda Robauta, Paříž 1905.

Corot (1796 – 1875) byl vůdčí postavou barbizonské krajinářské školy. V plenéru vytvořil stovky krajin. Je považován za jednoho z největších krajinářů 19. století. Jeho Podvečer v Normandii, který nese všechny známky poetických krajin posledních deseti let Corotovy tvorby, se bude vyvolávat za 2 500 000 korun.

Také portrét Andrého Deraina Hlava dívky má doloženou minulost. Prošel mimo jiné známou a ceněnou americkou sbírkou moderního umění manželů Hillmannových na Manhattanu. Byl mnohokrát vystavován na různých místech Spojených států. Je publikován v Kellermannově soupisu Derainova díla (Paříž, 1992). Dražba tohoto obrazu předního francouzského fauvisty a významného představitele moderního světového umění začne na ceně 580 000 korun.

Vynikající jsou také další výtvarná díla zahraničních autorů, například Močál rakouského krajináře Eugena Jettela (500 000 korun). Z prací na papíře stojí za zvláštní zmínku dva akvarely: Kočka Joana Miró (1974) a Muž s kyticí Marka Chagalla. Oba mají doložený původ a jsou opatřeny certifikáty. Jejich dražba začne na ceně 210 000 a 250 000 korun.

Mezi českými díly je skvělý obraz krajináře Antonína Hudečka Na jezu z doby kolem roku 1900. Plátno o rozměrech 90 x 80 cm má vyvolávací cenu 800 000 korun.

Pozoruhodnou součástí mimoobrazové sekce aukčního katalogu je prsten z 30. let 20. století z platiny se čtyřkarátovým briliantem. Do aukce jde s vyvolávací cenou 550 000 korun.

 Fotografie stánku společnosti Meissner-Neumann na veletrhu Antique.