Čtyřikrát Nejedlý

1. Art Consulting 11. října 2015

V neděli 11. října bude v Topičově salonu dražen exkluzivní výběr obrazů od 17. po 21. století. Budou mezi nimi i čtyři malby Otakara Nejedlého, které zastupují tři různé etapy jeho malířského života.

Otakar Nejedlý: Moře / 1909 / olej, plátno na dřevě / 49 x 62 cm/ vyv. cena: 950 000 Kč

Nejstarší z nabízených obrazů nese název Moře a byl namalován v roce 1909. Moře Nejedlého odjakživa fascinovalo. Zkoumal ho při své cestě do Itálie v roce 1908 a následně mu věnoval několik pláten na Cejlonu a v Indii. Právě u tématiky proměnlivé vodní plochy zúročil Nejedlý všechny své zkušenosti, kdy ho pravděpodobně ovlivnil nejen neoimpresionismus, na který narazil v Římě, ale i návštěva Paříže o tři roky dříve v roce 1905, kdy mohl vidět plátna velkých malířů impresionismu.

Dražba tohoto téměř abstraktně působícího plátna, na kterém se projevil i uvolněný rukopis a prozářená barevnost odkazující právě na cejlonský pobyt, bude začínat na 950 tisících korunách. Obdobný obraz s názvem Indičtí rybáři z téhož roku se přitom v květnu 2014 vydražil za 1,44 mil. Kč (cena s provizí).

Otakar Nejedlý: Zelená džungle / 1910 / olej, karton / 23,5 x 29 cm/ vyv. cena: 190 000 Kč Otakar Nejedlý: Zelená džungle / 1910 / olej, karton / 23,5 x 29 cm / vyv. cena: 190 000 Kč

Pro druhý obraz, který bude nabídnut ke koupi, byla inspirací cejlonská příroda. Zelená džungle vznikla roku 1910 a zobrazuje plnost a hustotu pralesního porostu v mnoha odstínech zelené. Nejedlý se spolu s Jaroslavem Hněvkovským pokusil žít několik měsíců po vzoru domorodců v džungli. Oba nakonec shledali tento způsob život poněkud těžkým a přesunuli se blíže k pobřeží, kde se dalo lépe uživit. I přes všechny útrapy však nekonečný prales zanechal v Nejedlém hluboký dojem, který se promítl do několika pláten zobrazujících v mírném nadhledu nekonečný pás zeleně. Velmi podobný obraz s názvem Cejlonský prales z téhož roku byl vydražen v roce 2011 za 480 tisíc korun (včetně provize). Dílo, které je nabídnuto k nedělní aukci bude začínat na částce 190 tisíc korun.

Jako třetí se kupujícím představí obraz z velmi krátkého, avšak intenzivního kubistického období, které Nejedlý prožil v letech 1913–1914. Po svém návratu z Cejlonu a Indie Nejedlý zjistil, že ztratil spojení s evropským vývojem malířství, které bylo na počátku 20. století v překotném vývoji. Přesto se ve složité situaci zorientoval poměrně rychle a již v roce 1913 byl schopen tvořit ryze kubistická díla. Zátiší s bílým pohárem je tedy poměrně unikátní ukázkou Nejedlého kubistické tvorby, na což poukazuje i vyvolávací cena 150 tisíc korun. Naposledy se obraz z tohoto Nejedlého období objevil na aukci v roce 2012, kdy se jeho konečná cena vyšplhala na 444 tisíc korun (včetně provize).

Otakar Nejedlý: Zátiší s bílým pohárem / nedatováno / kombinovaná technika, karton / 45 x 29 cm/ vyv. cena: 150 000 Kč

Poslední z nabízených obrazů zastupuje Nejedlého tvorbu v průběhu první světové války. Právě v této éře si Nejedlý uvědomil hodnotu české krajiny a v zásadě její téma už neopustil. Obraz s názvem V lese odkazuje zvláště svou dramatičností a barevným laděním na expresivní obrazy ovlivněné válečným konfliktem. Dělený rukopis a dramatický náboj obrazu zapadají do tvorby, která bezprostředně následovala během cesty po Francii roku 1919, kdy Nejedlý spolu s Vincencem Benešem dokumentoval bojiště první světové války. Vyvolávací cena obrazu je 750 tisíc korun, což odkazuje na podobnou malbu, která byla v roce 2012 prodána za 1,14 milionu korun (včetně provize).

Před dražiteli se tak v neděli 11. října otevře nevídaná možnost zakoupit díla ze třech významných období Nejedlého života, která mohou udivit nejen svou odlišností, ale také poukazují na všestrannost Nejedlého talentu.

Otakar Nejedlý: V lese / 1916 - 1917 / olej, plátno / 115 x 105 cm/ vyv. cena: 750 000 Kč