Další Šíma na import?

Pozdní krajina Josefa Šímy u Christie’s

V pátek 1. června se bude v pařížské Christie’s dražit jedna z rozměrných pozdních mentálních krajin Josefa Šímy. Plátno s kvalitní francouzskou proveniencí publikované i v autorově monografii nejspíš skončí v některé z českých sbírek, nebo se s ním setkáme za pár měsíců v tuzemské aukci.

Plátno Josefa Šímy Horizontální šedomodrá krajina z roku 1960 bude draženo 1. června v Paříži v rámci kolekce poválečného a současného umění. Obraz se může chlubit výjimečným původem, prošel pařížskými galeriemi Paul Facchetti, Le Point Cardinal a sbírkou Jeana Huguese. V Šímově monografii od Františka Šmejkala je tomuto dílu věnována barevná půlstránková reprodukce.

Josef Šíma, Horizontální šedomodrá krajina, 1960

Josef Šíma: Horizontální šedomodrá krajina / 1960 / olej na plátně / 97 x 130 cm

Malba pochází z cyklu pozdních mentálních autorových krajin, které mají povahu světelných polí protkaných jemnými liniemi seskupenými kolem nepravidelných geometrických obrazců. Světelnost těchto Šímových obrazů je podle Šmejkala ještě umocněna "zřetelně viditelnou strukturou plátna, na níž se zachycují mikroskopické odlesky vnějšího světla, vyvolávající ve spojení s vnitřním světlem dojem zvláštního záření a chvění, jako by byl celý obraz utkán nikoliv z barevné hmoty, ale z těkavé, nestálé, vibrující energie". Svým duchovním rozměrem tak stojí tato Šímova pozdní tvorba pozoruhodně blízko například soudobému projevu Václava Boštíka vznikajícímu za železnou oponou v totalitním Československu.

Není žádným tajemstvím, že se řada kvalitních děl českých tvůrců působících dlouhodobě ve francouzském prostředí se do nabídky českých aukčních domů v posledních letech dostává právě prostřednictvím nákupů na zahraničních aukcích. Celý fenomén importu obrazů českých autorů zpět do České republiky, týkající se především jmen jako Toyen, Jindřich Štyrský, Otakar Kubín nebo právě Josef Šíma, je vlastně velmi chvályhodný a obohacuje české sbírky o díla, která byla dříve v držení především francouzských sběratelů. Na českém trhu je totiž zatím vůle za tyto autory platit vyšší částky, než jakých dosahují jejich díla v zahraničí. Je však patrně pouze otázkou času, kdy se cenová hladina u nás a v zahraničí vyrovná.

Josef Šíma: Místo nepřítomnosti / 1959

Josef Šíma: Místo nepřítomnosti / 1959 / olej na plátně / 127,5 x 163 cm

Odhadní cena pařížského Šímova plátna Horizontální šedomodrá krajina je stanovená na 100 až 150 tisíc euro (tj. přibližně 2,5 až 4 miliony korun; bez aukční provize). Je tak evidentně nastavena tak, že by měla oslovit zejména přímého finálního kupce, obchodníkům mnoho prostoru nedává. Případné další navýšení ceny by totiž z nabídky obrazu na zdejším trhu učinilo nanejvýš nejistý podnik.

Menší Šímova plátna z téhož cyklu se v minulých letech na českých aukcích dražila v rozpětí od 2,5 do 3,5 milionu korun. Pouze mimořádně rozměrná malba Lieu de l’Absence (Místo nepřítomnosti) z roku 1959 (130 na 160 cm) dosáhla na částku 5,66 milionu korun. Připomeňme ale, že se tak stalo v roce 2008, kdy byl český trh na vzestupu a kdy jsme byli svědky řady mimořádných výsledků.

_____________

DOPLNĚNÍ 2. 6. 2012: Obraz Horizontální šedomodrá krajina se v Paříži prodal za 157 tisíc eur (včetně aukční provize), což odpovídá střední ceně předaukčního odhadu. V korunách za obraz nový majitel nabídl 4,05 milionu.