Art+Antiques Další večerní

Pictura 31.05.2012

V tuzemsku poměrně mladý a úspěšný formát večerních aukcí zkusila posledního května i Galerie Pictura. Prostřednictvím výběrové večerní dražby nabídla 58 děl, nového majitele našla polovina z nich.

Celkové tržby byly pro Picturu rekordní: i s provizí dosáhly téměř 28 milionů korun, což je nejlepší výsledek od března 2009. Za více než milion korun se prodalo sedm obrazů, dalších patnáct děl překonalo hranici sta tisíc korun (ceny jsou včetně aukční provize).

Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860–70

olej na plátně / 33 x 46 cm / cena: 7 800 000 Kč

Nejdražším dílem večera se stal olej Camilla Corota Poblíž malé farmy. Za kvalitní obraz s detailně doloženou proveniencí pocházející z nejlepšího malířova období po roce 1860 a získaný v roce 1990 u Christie’s zaplatil kupec vyvolávací cenu 7,8 milionů korun. Jde přitom teprve o druhé Corotovo dílo, které se na českém trhu objevilo. Před dvěma lety se u Meissner-Neumann dražil Podvečer v Normandii, který kupce vyšel na 5,5 milionu korun (o dílech Camilla Corota na českých aukcích více zde).

Za vyvolávací cenu šest milionů korun našla zájemce také Sedící žena Emila Filly z vyhlášené sbírky Františka Venery, výrazné dílo z cyklu ženských portrétů 30. let nabízené Picturou neúspěšně už před rokem. V katalogu zaujalo i plátno Alfonse Muchy. Cena Dívky se džbánkem, publikované roku 1918 ve Zlaté Praze (!), vzrostla o dva příhozy na částku 2,76 milionu korun. Jde tak o druhý nejdražší Muchův obraz prodaný u nás, o necelých 200 tisíc korun tuto částku překonal pouze jiný ženský portrét vydražený před pěti lety u 1. Art Consulting.

Alois Wachsman: Na pláži / 1933

perokresba tuší, papír / 43,5 x 49,5 cm / cena: 144 000 Kč

Historicky druhou nejvyšší autorskou cenou je také částka 2,04 milionu za symbolistní plátno Vlaha Bukovace Tanec u ohně. Oproti minimálnímu podání vzrostla cena obrazu, který byl představen roku 1903 na výstavě vídeňského Spolku výtvarných umělců, téměř dvojnásobně. Těsně pod hranicí dvou milionů korun našel odbyt také jeden z méně typických olejů Jakuba Schikanedera.

Milionovou hranici pak ještě překonal ženský Akt na židli Otakara Kubína z 20. let, který odešel s mírným nárůstem za 1,14 milionu korun, a zářivě barevná krajina Z Francie od Václava Radimského, která se dostala z 900 tisíc na 1,08 milionu korun. Jde o teprve druhý Radimského obraz prodaný v aukci za více než milion korun. Aukční rekord nadále drží rozměrné plátno Slepé rameno Seiny vydražené před devíti lety rovněž Galerií Pictura za 1,17 milionu korun.

Od autorů fin de siècle se dále prodala jedna ze dvou nabízených kvaší Luďka Marolda Vodní víla (396 tisíc korun), Ženský poloakt Maxmiliána Pirnera (480 tisíc korun) a dvě práce Emila Orlika: ještě secesní Setkání a pozdější italská krajina (480 a 420 tisíc korun).

Václav Radimský: Z Francie olej na plátně

Václav Radimský: Z Francie
olej na plátně / 70,05 x 90 cm / cena: 1 080 000 Kč

Zájem byl o perokresbu Aloise Wachsmana z roku 1933 Na pláži, její cena vylétla na dvojnásobných 144 tisíc korun. Překvapením byla částka 660 tisíc korun za kvaš na lepence od Kamila Lhotáka Mezinárodní Šestidenní soutěž, startovní cena byla přibližně poloviční. Z poválečného umění našel dále zájemce raný figurální bronz Jana Koblasy Nuda z roku 1952 (216 tisíc korun) a se zajímavým nárůstem plátno Jana Kubíčka z roku 1990 (312 tisíc korun).

Nejvíce sledovaná položka aukce, rané oboustranné plátno Mikuláše Medka Děti a včely (Hádka) z roku 1957 (více o něm zde), zůstala nevydražena. Obraz známý z klíčových výstav posledních desetiletí byl nabízen za 7,2 milionu korun. Pokud by se prodal, šlo by nejen o nový autorský rekord, ale také o nejvyšší cenu v kategorii poválečného umění.