Art+Antiques Další večerní v Bratislavě

Soga 23. 4. 2013

Večerní aukce společnosti Soga, která se konala v úterý 23. dubna, vynesla 1,32 milionu eur (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Nového majitele našla polovina z 92 nabízených uměleckých děl.

Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo 10 obrazů. Mezi nimi raná krajina Kamenolom u Košic od Františka Foltýna, která s cenou 61,36 tisíc eur (necelých 1,6 milionu českých korun) vysoko překonala předaukční odhad.

Mikuláš Galanda: Akrobat / 1934Mikuláš Galanda: Akrobat / 1934
olej na překližce / 29,9 x 24,8 cm
cena: 141 600 eur

Nejdražšími díly aukce se shodně staly obrazy Akrobat od Mikuláše Galandy a Na podzim (Turiec) od Martina Benky, vydražené za 141,6 tisíc eur. Další dva Benkovy obrazy byly vydraženy za necelých 84 a 103 tisíc eur. Za 125 tisíc eur se prodal obraz Matka s dítětem od Ľudovíta Fully a dvěma „milionovými“ obrazy byl zastoupen také Jan Hála. Jeho krojované venkovanky se prodaly za 42,5 a 53 tisíc eur. V obou případech nicméně předaukční odhad počítal s ještě vyšší částkou. Poněkud zklamáním je také částka 54,3 tisíc eur za vynikající oboustranné plátno Sen-Přívoz od Imra Weiner-Kráľa z přelomu 30. a 40. let.

Z poválečného umění se nejdráže prodal kinetický objekt od Milana Dobeše Pulzující rytmus z roku 1965. Vítěz aukce za něj nabídl 29,5 tisíc eur. Úspěchem je také cena 17,7 tisíc eur za obraz Zbojníci od Stana Filka z roku 1962. Za výhodnou koupi je možné považovat cenu necelých 8,3 tisíc eur za obraz Júlia Kollera Město z roku 1965.

Imro Weiner-Kráľ: Sen-Přívoz / 1939–42Imro Weiner-Kráľ: Sen-Přívoz / 1939–42
olej na plátně (oboustranně) / 80 x 60 cm
cena: 54 280 eur