Dílo měsíce: brněnský Muzika

Figura v krajině / 1932 / olej na plátně / 43 x 73 cm / cena: 2 450 000 Kč (+ 20% provize)

Nejvýraznějším prodejem uplynulého měsíce se nemohla stát jiná práce než surrealistické figurální plátno Františka Muziky, jemuž se po desetiletí obdivovali návštěvníci stálé expozice Moravské galerie v Brně. Na únorové aukci Sýpky o tuto výraznou malbu bojovalo několik sběratelů, vítěz dražby za ni nabídl včetně provize částku 2,94 milionu korun.

František Muzika: Figura v krajině / 1932

Olej Figura v krajině Františka Muziky, původem z významné brněnské meziválečné sbírky, byl od roku 1963 součástí fondu Moravské galerie v Brně, v posledních letech pak, po proběhlé vlně restitucí, ve formě dlouhodobé zápůjčky. V expozici českého malířství první poloviny 20. století visel ještě pár dní před aukcí. Jeho objev v únorovém katalogu Sýpky byl jedním z příjemných překvapení letošního jara (zde). Sběratelé však možná mohli o dílo s výraznou provenienční historií trochu více zabojovat. Konečnou částku vyhnali jen několik příhozů nad tu vyvolávací, která byla stanovena na 2,2 milionu korun (zde).

Muzikovy surrealistické předválečné figurální práce tohoto kvalitativního formátu jsou totiž na trhu velkou vzácností. Jedinou příbuznou práci, monumentální Dívčí akt stojící na pomezí imaginativní malby a surrealismu (1930), původem ze sbírky významného pražského dirigenta, nabídl trh už před pěti lety. V rámci odhadní ceny 7–8 milionů korun (co do kvality a rozměru díla zcela jistě realistické) mělo toto mimořádné dílo najít kupce až po aukci.

V loňském roce měli dražitelé možnost bojovat o dvě výrazné Muzikovy předválečné malby z 20. let. Zatímco Zátiší s melouny a hroznem získalo u Galerie Kodl kupce dva příhozy nad vyvolávací cenu za částku 2,52 milionu korun, špičková, v rámci Muzikova díla ojedinělá a mnohokrát vystavovaná a publikovaná kompozice Pastorále zůstala s nabídkovou cenou 4,8 milionu korun na letní aukci galerie Pictura nedoceněna.

V roce 2013 Dorotheum dražilo kolekci hned dvanácti Muzikových pláten z let 1948-1971 (více zde). Dohromady za ně sběratelé utratili více než 28 milionů korun (Muzikovo top 10 do září 2013).