Dílo měsíce: Josef Bárta - V rozjímání

olej na plátně / 83 x 70 cm / cena: 180 000 Kč (bez 20% provize)

Téměř čtyřnásobného nárůstu se dočkala na květnové aukci galerie Kodl jedna z impresivních secesních kompozic Josefa Bárty. Dívka rozjímající v letním žáru ve stínu stromu je kvalitní ukázkou Mařákovy školy v její figurální poloze.

Josef Bárta: V rozjímání / olej na plátně / 83 x 70 cmJosef Bárta: V rozjímání
olej na plátně / 83 x 70 cm
cena: 216 000 Kč
Galerie Kodl 25. 5. 2014

Přesvědčivě zdařilé figurální plátno Josefa Bárty s vyvolávací cenou 50 tisíc korun zaujalo sběratele této výtvarné polohy nejen suverénním malířským zpracováním a kompozicí, ale i intimitou námětu. Obraz pocházející původně z autorovy pozůstalosti tak nakonec včetně provize dosáhl ceny 216 tisíc korun a není divu. Jde patrně o sběratelsky nejatraktivnější Bártův obraz, který se za poslední roky objevil na trhu.

V aukci mu zdárně sekundovala další autorova malba, Dáma v parku. Z poloviční vyvolávací ceny se i ona dostala na konečnou částku 144 tisíc korun. Na autorský rekord to ovšem nestačilo. Ten dodnes drží Bártova rozměrná, téměř dvoumetrová kompozice Koupající se hoši, která se před dvěma lety u Meissner-Neumann prodala za 356,5 tisíce korun. Jednalo se ovšem o výjimečně rozměrné, již ve své době známé dílo rozvíjející tehdy celoevropsky populární námět koupajících se chlapců na jezu, tzv. baginades (obdobně u nás například Miloš Jiránek).

Josef Bárta: Dáma v parku
olej na plátně / 83 x 70 cm
cena: 144 000 Kč
Galerie Kodl 25. 5. 2014

Josef Bárta (1864–1919) studoval na pražské Akademii u Maxmiliana Pirnera a Julia Mařáka. Od realistického plenérového krajinářství dospěl krátce po roce 1900 k impresionistické skvrně. Zaujal zejména menšími formáty s oblíbenými náměty letních luk a žní (viz např. Krajina s vlčími máky). Později se pokoušel i o obdobné dekorativní krajiny s figurální stafáží.