Dílo měsíce: Portrét dámy s růžemi

olej na plátně / 123 x 70 cm / cena: 650 000 Kč (bez 18% provize)

Patrně vůbec nejvyššího cenového nárůstu za poslední měsíce se na dubnové aukci brněnského domu Zezula dočkal Portrét dámy s růžemi nabízený jako dílo anonymního autora. Půvabná malba z přelomu století šla do dražby s prvním podáním ve výši 60 tisíc korun, v průběhu dramatické licitace však zájemci cenu vyhnali na více než desetinásobek. Nový majitel tak za plátno i s provizí zaplatil 767 tisíc korun.

Nikophoros Lytras (?): Portrét dámy s růžemi / kol. 1900 / olej na plátně / 123,5 x 70,5 cm
Nikiforos Lytras (?): Portrét dámy s růžemi / kol. 1900 / olej na plátně / 123,5 x 70,5 cm / Zezula 18. 4. 2015 / 767 000 Kč

Co bylo příčinou tak výrazného cenového nárůstu, nám nedalo spát a zeptali jsme se Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula: „Obraz dámy s růžemi maloval s vysokou pravděpodobností řecký malíř mnichovské školy Nikiforos Lytras. Což znamená, že cena blížící se ke 30 000 € je vcelku relevantní výsledek. Potíž byla v tom, že původní majitel na prodej spěchal a tak nebylo v našich silách v krátkém časovém údobí opatřit dílo posudkem pravosti. Nabízet obraz jako originální dílo tohoto autora bez dostatečného ověření pravosti by bylo značně nekorektní a riskantní. Autora se nám tak podařilo určit až po vytištění katalogu, tak jsme nechali věc na uvážení našich dražitelů.

Raketového, téměř devítinásobného nárůstu se na téže aukci dočkala i štíhlá keramická váza s barevnou glazurou a irisováním v orientálním stylu, maďarskou firemní značkou „Zsolnay Pécs a datací do let 1902–1904. „U této vázy zaujala nepochybně vysoká kvalita zpracování, vyvolala skutečně velkou vlnu zájmu zejména ze strany maďarských dražitelů, doplnil Zezula. Cena tohoto kusu se tak dostala z původních 15 na téměř 142 tisíc korun (včetně provize).

Keramická váza s glazurou a irisováním florálními motivy/ Zsolnay Pécs, Maďarsko / 1902 - 04 / 35,5 cm / Zezula 18. 4. 2015 / 141 600 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016