Art+Antiques Dorotheum 27. 11. 2010

Nejdražším dílem listopadové aukce společnosti Dorotheum se stal obraz Ladislava Sutnara Venuše „Tančící Go-go“, který se vyšplhal z 840 tisíc na rekordních 2,76 milionu korun.

Šlo o nejreprezentativnější ze dvou desítek Sutnarových obrazů, které v posledních dvou letech prošly aukcemi Dorothea, přesto byl konečný výsledek velkým překvapením. Za více než milion korun byly do té doby draženy jen tři Sutnarovy obrazy a předchozí autorův cenový rekord byl o téměř půl milionu korun nižší. S výraznými nárůsty se prodaly i další dvě nabízené Sutnarovy malby. Středně velká Venuše se dostala ze 408 na 780 tisíc korun, méně typický Obří kornout zmrzliny pak z 240 na 456 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Venuše „Tančící Go-go“ / 1965 / akryl na masonitu / 109,5 x 180 cm / cena: 2 760 000 Kč

Celkový obrat aukce, která se konala v sobotu 27. listopadu, činil 20 milionů korun, přičemž nového majitele našlo 41 procent z 567 nabízených obrazů, soch, šperků a starožitností. Za více než milion korun se prodaly 4 obrazy, stotisícovou hranici překonalo 26 položek. Vedle Sutnarovy Venuše „Tančící Go-go“ byly za více než milion korun vydraženy jedna z kytic Václava Špály (1,68 milionu korun), drobné Fillovo zátiší z roku 1927 (1,56 milionu korun) a surrealistický obraz Homo sapiens od Václava Tikala (1,02 milionu korun). Dražba Tikalova obrazu z roku 1943 začínala na 600 tisících korun a konečná částka je autorovou druhou nejvyšší cenou dosaženou v aukci.

S výraznými cenovými nárůsty byla dražena díla krajinářů první poloviny 20. století. Lesní interiér od Josefa Procházky se vyšplhal ze 72 na 264 tisíc korun, Hudečkův Potok podobně z 96 na 288 tisíc korun. Hned dva obrazy Václava Radimského se prodaly za více než 300 tisíc korun a Podzimní krajina s domky od Oldřicha Blažíčka se z 216 tisíc dostala dokonce na 432 tisíc korun.

Emil Holárek: Za oponou / olej na plátně / 107 x 133 cm / cena: 360 000 Kč

Novým autorským cenovým rekordem – byť šlo o prodej za minimální podání – je částka 360 tisíc korun za obraz Za oponou od pozapomenutého Emila Holárka (1867–1919). Holárek studoval na akademiích v Praze, v Mnichově a v Římě a upozornil na sebe zejména sociálně kritickým cyklem kreseb Reflexe z katechismu, které vystavil roku 1900 na výstavě Krasoumné jednoty v Rudolfinu. Jeho obrazy se na aukcích objevují jen výjimečně, přičemž dosud nikdy nebylo draženo dílo srovnatelné kvality.

V kategorii klasické moderny byly hlavními hvězdami díla Václava Špály a Emila Filly. Zatímco již zmiňovaná Špálova kytice z roku 1924 se prodala s mírným nárůstem za 1,68 milionu, o něco menší kytice z roku 1942 zůstala s cenou 840 tisíc korun bez kupce. Za zmínku dále stojí Portrét obchodníka s obrazy Pistoria od Františka Tichého (144 tisíc korun), Kytice ve váze od Otakara Kubína (228 tisíc korun), Ulice v Casablance od Martina Benky (204 tisíc korun) nebo Zátiší na žlutém stole od Františka Vobeckého (336 tisíc korun).

Václav Tikal: Homo sapiens / 1943 / olej na překližce / 45,5 x 62,5 cm / cena: 1 020 000 Kč

V kategorii poválečného umění se nejdráže prodaly dvě krajiny od Kamila Lhotáka ze začátku 60. let, které byly vydraženy shodně za 384 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 144 tisíc korun byl přiklepnut obraz Vesnice od Richarda Fremunda. Papírový objekt Hlava – maska od Adrieny Šimotové se vyšplhal ze 120 na 228 tisíc korun. Mezi pracemi na papíře se nejurputněji bojovalo o Benátské zátiší od Jana Zrzavého, které se vyšplhalo z 24 na 78 tisíc korun, což je nejvyšší cena za Zrzavého grafiku.

Z nabízených starožitností je třeba jmenovat především soubor barokních sakrálních plastik. Dosažené ceny sice nebyly nikterak vysoké (nejdražší kus se prodal za 45 tisíc korun), za úspěch je však možné považovat, že nového majitele našlo 25 z 30 nabízených soch. Nejvýraznější nárůst mezi starožitnostmi zaznamenalo rozměrné zrcadlo z konce 19. století, které se prodalo za 156 tisíc korun, víc než dvojnásobek vyvolávací ceny. O dvanáct tisíc korun víc stál dekorativní stolek s miniaturami Napoleona a jeho blízkých.