Art+Antiques Dorotheum 6. 3. 2010

Senzací zahajovací aukce společnosti Dorotheum v sobotu 6. března se stala dražba kolekce historických knih a plastik z 15. až 18. století ze sbírky jistého lékaře ze severních Čech, která vynesla 6 milionů korun*, několikanásobně víc, než kolik zástupci aukční síně čekali.

Celkový obrat aukce činil 20,5 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize), přičemž se podařilo prodat o něco více než polovinu dražených děl.

Výše zmiňovanou kolekci tvořilo 61 starých tisků a 29 sakrálních plastik od gotiky po baroko. Bez kupce zůstaly pouze tři méně významné knihy. Nabízený soubor, jak se uvádí v poaukční tiskové zprávě Dorothea, do Prahy přilákal sběratele z Evropy i ze zámoří. Největší pozornost vzbudil jeden z nejstarších herbářů na světě, vytištěný v Benátkách roku 1511. Latinsky psaný spis Ortus Sanitatis byl s vyvolávací cenou 72 tisíc korun nejdražší knihou celého souboru. Nakonec se prodal za více než půl milionu korun a hranici sta tisíc korun překonalo ještě dalších devět knih. Balbínova kniha Bohemia Docta, vydaná roku 1777, například vylétla z šesti na 120 tisíc korun. Ze soch dosáhla nejvyšší ceny metrová barokní soška sv. Václava, jejíž cena se vyšplhala z 84 na 360 tisíc korun. Za stejnou cenu se prodala také pozdně gotická sv. Kateřina Alexandrijská. Její dražba však začínala až na 288 tisících korun (též zde).

Z ostatních nabízených děl na sebe nejvíce pozornosti poutaly dva obrazy Antonína Slavíčka, několik děl Jana Preislera a drobná plastika z pálené hlíny od Ladislava Zívra. Nejdražším dílem aukce se stal Slavíčkův obraz Zátiší se zeleninou a chlebem, vydražený za 1,32 milionu korun. Dražba této malby na kartonu začínala na částce 720 tisíc korun. Hranici 1 milionu překonal ještě Preislerův obraz Studie ke koupání, který se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Hlavním úspěchem nicméně byla dražba Zívrovy plastiky Naslouchající z roku 1948, jejíž cena se vyšplhala ze 144 na 780 tisíc korun.

Jan Preisler: Studie k obrazu Tři ženy v lese / pastel na kartonu / 48 x 61 cm / cena: 600 000 Kč

Dosažená cena představuje nejen autorův nový cenový rekord, ale i jednu z nejvyšších cen za sochu prodanou v aukci. Osmatřicet centimetrů vysoká soška ženy skloněné nad gramofonem, ve které stroj i postava splývají v jedno, je reprezentativní ukázkou Zívrovy tvorby, jaká se na trhu dosud neobjevila, a je otázkou, zda se kdy znovu objeví. Většina Zívrových soch tohoto typu je dnes ve veřejných sbírkách. V souvislosti s rekordní cenou tedy nejde hovořit o překvapení, spíše o uspokojení, že sběratelé dokázali ocenit kvalitu.

Za 840 tisíc korun, dva příhozy nad vyvolávací cenou, byl vydražen druhý Slavíčkův obraz, studie Krajina s listnatými stromy. Preislerův pastel Tři ženy v lese se dostal ze 420 na 600 tisíc korun, další dva jeho pastely ale zůstaly nevydraženy. Výrazné nárůsty dále zaznamenaly Zimní pohled z mého okna od Oldřicha Blažíčka (z 336 na 540 tisíc korun), Staré letadlo od Kamila Lhotáka (z 300 na 408 tisíc korun) nebo Lesní cesta s myslivcem, akvarel Julia Mařáka (ze 120 na 312 tisíc korun). Za vyvolávací cenu se prodaly Špálovy Blatouchy ve džbánu (480 tisíc korun), Krajina s řekou od Zdeňka Sýkory (336 tisíc korun) nebo Akt od Jana Baucha (180 tisíc korun).

Sýkora Zdeněk: Krajina s řekou / 1958 / olej na plátně / 30 x 41,5 cm / cena: 336 000 Kč

Nejdražším dílem z užitého umění a zároveň dílem, o které se nejvíce bojovalo, se stal stříbrný džbánek s plastickými portrétními medailony, ruská práce z konce 19. století. Z vyvolávací ceny 25 tisíc se dostal až na 132 tisíc korun. Jediným dalším dílem, které překonalo stotisícovou hranici, byla bohatě zdobená porcelánová váza s víkem. Přes půl metru vysoká váza vyrobená v Německu na počátku 20. století se prodala za 120 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun bylo dohromady ve všech kategoriích vydraženo 37 děl.

Bez kupce naopak zůstala položka s nejvyšší vyvolávací cenou, barokní skříňové hodiny od pražského hodináře Josefa Graffa z roku 1760, které byly nabízeny za 384 tisíc korun. Z obrazů zůstal mezi nevydraženými položkami především Lhotákův portrét Můj syn z roku 1948, který společnost neúspěšně nabízela už na své zářijové aukci. Nepomohlo ani snížení vyvolávací ceny z 840 na 600 tisíc korun.

Převzato z AA 2010/04