Dorotheum, květen 2011

V sobotu 21. května od 14 hodin proběhne v hotelu Marriott druhá letošní aukce pražského Dorothea. Dražit se bude téměř 550 děl výtvarného umění a starožitností. Zcela výjimečnou položkou katalogu je téměř abstraktní minimalistická krajina významného českého grafika a typografa Vojtěcha Preissiga.

Vojtěch Pressig: bez názvu / olej, dřevěná deska / 61 x 56,5 cm

Preissig působil od roku 1910 v USA, kde se živil reklamní grafikou a učil na Kolumbijské univerzitě. Začátkem 30. let se vrátil do Prahy, kde se krátce věnoval abstraktní malbě. Právě z tohoto období patrně pochází i nabízené krajinářské dílo. První podání za na trhu zcela ojedinělou ukázku Preissigovy malířské tvorby činí 1,68 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Doposud nejvyšší cena zaplacená za Preissigovu práci přitom činí jen 924 tisíc korun, a sice za olej Tukan prodaný roku 2004 v Galerii Kodl.

Dalším klíčovým dílem aukce je Zátiší s ovocem od Emila Filly z roku 1930. Malba vystavená v pražském Mánesu je vyvolávána za 2,4 milionu korun. Nabízeny jsou také Špálovy Měsíčky ve váze datované 1928, za 816 tisíc korun. Z klasické moderny nelze opominout válečně ponurou Tvář na chodníku Otakara Mrkvičky, s výstavním štítkem Vilímkovy galerie z roku 1943, za příznivých 144 tisíc korun. Připomeňme, že jiné Mrkvičkovo válečné dílo, Kuřák dýmky, dosáhlo na podzim u Meissner-Neumann rekordních 1,43 milionu korun. Z novější grafiky zaujme dívčí portrét Kamila Lhotáka, Žena v horách, lept na papíře z roku 1974, nabízený za 19 tisíc korun, nebo o 5 tisíc korun dražší grafika Jiřího George Dokoupila Spaghetti eater.

Otakar Mrkvička: Tvář na chodníku / kol. 1943

olej, plátno na překližce / 40 x 37 cm

Z děl závěru 19. století jmenujme pozdní práci Václava Brožíka, Portrét hraběte Selderna s dcerou, nabízený za 720 tisíc korun, Krajinu se stromy Antonína Slavíčka, datovanou do roku 1895. Nebo zdařilou uhlovou kresbu Julia Mařáka Krajina s hradní zříceninou za 144 tisíc korun. Za stejnou částku je k mání také olej Za humny mařákovce Otakara Lebedy, vystavený před rokem ve Valdštejnské jízdárně. Staré umění reprezentuje půvabná Panna Maria s Ježíškem, dřevěná polychromovaná skulptura z 15. století s vyvolávací cenou 180 tisíc korun.

Václav Brožík: Portrét hraběte Selderna s dcerou / 1895

olej, plátno / 141,5 x 111 cm

V nabídce je tentokrát také několik slovenských prací v čele se Zátiším Ľudovíta Fully začínajícím na 1,44 milionech korun. Fulla patří na Slovensku k nejocenějším autorům, Dorotheum v září 2008 prodalo lidovým uměním inspirovanou Madonu za 3,25 milionu korun. Pořídit lze také dvojici olejů průkopníka slovenské moderny Mikuláše Galandy. Milenci jsou nabízeni za 960 tisíc korun, Krajina s domky pak za 360 tisíc korun. Galandovi Milenci, Fullovo Zátiší i Špálova kytice pocházejí shodně ze sbírky etnografa Antonína Václavíka. Galandova Ranní toaleta, připomínající výrazem našeho Rudolfa Kremličku, přitom před třemi lety v Dorotheu vyletěla na dvojnásobných 464 tisíce korun. Z nabídky starožitností vyniká broušený pohár z fialového agatinového skla vyrobený v Buquojské sklárně kolem roku 1835 (48 tisíc korun).

Luďovít Fulla: Zátiší / olej, plátno / 35 x 40 cm