Dorotheum, září 2011

Podzimní dražební sezónu odstartuje v sobotu 17. září v hotelu Marriott aukce společnosti Dorotheum. Pochlubit se může katalogem čítajícím na 320 položek tentokrát pouze výtvarného umění. Titulním dílem odpoledne je příznačně podzimně melancholické plátno Jakuba Schikanedera Nábřeží s tramvají.

Jakub Schikaneder: Nábřeží s tramvají / olej, plátno / 95 x 129 cm

Malba doprovázená znaleckým posudkem Tomáše Vlčka bude vyvolávána za 2,64 milionu korun (všechny ceny obsahují 20% provizi). Kvalitních Schikanederových obrazů s náměty pražských zákoutí se neobjevuje na našem trhu právě mnoho, lze tak očekávat značný zájem kupujících. Dalším z taháků aukce je mimořádný olej Jindřicha Štyrského Kominík a sněhulák, vzniklý ihned po autorově příjezdu do Paříže v roce 1925. Malba, která pochází z české soukromé sbírky, čerpá ještě ze zdrojů českého poetismu, současně už však využívá abstraktní obrazové plány. Jedno z nejvýraznějších Štýrského děl 20. let začíná aukci na částce 4,56 milionů korun. Více o tomto zajímavé díle (zde).

Martin Benka: Léto (Orava) / 1934 / olej, plátno / 95 x 80 cm

Výjimečnou nabídkou je také figurální plátno slovenského malíře Martina Benky Léto (Orava) z 30. let, začínající na 660 tisících korunách. Benka, který se učil malovat u Aloise Kalvody, prožil dvě meziválečná desetiletí v Praze. Věnoval se však převážně slovenským lidovým námětům. Na českém trhu se jeho Letní krajina dostala v květnu 2009 u 1. Art Consulting z 590 tisíc na 1 milion korun. U slovenské aukční síně Soga pak jeho Drevári pod Ďumbierom loni v prosinci dosáhli částky téměř 70 tisíc euro. Z trojice letos nabízených Benkových krajin, méně atraktivních než zmiňovaná díla, byla na jaře vydražena jen jedna.

František Matoušek: Sen / 1931 / olej, plátno / 66,5 x 80 cm

Mezi extrémně vzácné autory patří na trhu málo známý malíř František Matoušek. Za poslední desetiletí prošlo aukcemi snad jediné jeho výrazné plátno, Dáma s vějířem. V roce 2002 vyšla u Dorothea na 600 tisíc korun, cena tehdy vzrostla 2,5 násobně. Matouškova imaginativní malba Sen datovaná do roku 1931 bude v sobotu nabízena za 720 tisíc korun.

Nabídce poválečného umění dominuje čtveřice pláten Michaela Rittsteina Rok vleže, představující čtyři roční období. Cena za cyklus z roku 1986, vystavený o pět let později v USA, je 720 tisíc korun. Zaujmou také hned čtyři Venuše Ladislava Sutnara, dva větší formáty začínají na 900 tisících a dva menší na 408 tisících korunách. Všechny jsou reprodukované v katalogu k právě končící výstavě v Rudolfinu. V nižších cenových relacích lze pořídit například dvojici olejů Jana Kotíka z roku 1962 po 240 tisících korunách.

Michael Rittstein: Rok vleže / 1986 / olej na plátně / á 150 x 180 cm

Z prací na papíře je k mání série kreseb Alfonse Muchy, z nichž nejcennější Alegorie jara je nabízena za 216 tisíc korun, velký soubor prací Františka Tavíka Šimona, Františka Tichého a Kamila Lhotáka. Na 60 tisíc korun vyjde Postava od Věry Janouškové, kombinovaná technika na sololitu, a její koláž Hlava pak na 24 tisíc korun. Olej Zdeňka Buriana V ohni revoluce, použitý na obálce stejnojmenné knihy z roku 1939, je nabízen za 84 tisíc korun. Z nabídky starého umění je třeba jmenovat Pietu barokního malíře Jana Kryštofa Lišky, nabízeného u nás v aukci vůbec poprvé. Plátno vyhlášené kulturní památkou začíná na 432 tisících korunách.

Zdeněk Burian: V ohni revoluce / před 1939 / olej/plátno / 50,5 x 35 cm