Art+Antiques Dvakrát Foltýn

Vltavín 28. 5. a 15. 6. 2017

Nejdražšími díly květnové aukce společnosti Vltavín, která se konala v neděli 28. května odpoledne na pražském Žofíně, se stala dvě abstraktní plátna Františka Foltýna.

Charakteristické amorfní kompozice z 30. let se prodaly za 660 a 900 tisíc korun. Celá aukce vynesla 4,55 milionu korun, přičemž kupce našla třetina z 254 nabízených položek.

František Foltýn: Abstraktní kompozice, 1934

  František Foltýn:
  Abstraktní kompozice, 1934,

  olej na plátně, 81,5 x 65 cm,
  cena: 900 000 Kč

Hranici sta tisíc korun překonalo pět obrazů. Vedl obou Foltýnových abstrakcí, to byla díla Pravoslava Kotíka, Václava Špály a Josefa Holuba. Za 564 tisíc našel nového majitele Kotíkův obraz Sedící žena z roku 1929, za 204 tisíc Špálovo zátiší kabinetního formátu a za 180 tisíc korun Holubova Krajina s říčkou z poloviny 20. let. Ve všech případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.

S děl s výraznějšími nárůsty je možné zmínit jednu z abstraktních krajin Bohdana Kopeckého, která vystoupala z 34 na 84 tisíc, nebo whistlerovský portrét Žena v lenošce od Adolfa Wiesnera, který se z 11 tisíc dostal až na 72 tisíc korun. Nízkou vyvolávací cenu Wiesnerova obrazu z roku 1912 vysvětluje, že plátno je na jednom místě protržené. Ze 7 na 24 tisíc korun vystoupala ještě perokresba Tvář od Zdeňka Sklenáře.

Z děl, jež zůstala nevydražena, je třeba zmínit alespoň dvě nejdražší položky aukce, opakovaně nabízený obraz Hyde Park 1899 od Kamila Lhotáka (3,3 milionu) a dívčí portrét Děvče ze Svatobořic od Joži Uprky (960 tisíc korun).

Další aukci, zaměřenou spíše na levnější zboží, galerie Vltavín uspořádala v polovině června. Vynesla 1,14 milionu korun a nového majitele na ní našla o něco více než čtvrtina z bezmála sedmi set položek. Mezi nejzajímavější a nejdražší prodeje patří dvě perokresby Emila Filly, které se prodaly za vyvolávací ceny 84 tisíc korun.