Emailové Zvěstování a císařská slonovinová váza

Zezula 13. 4. 2013

Na sobotní aukci brněnského domu Zezula se objeví cenná emailová malba s námětem Zvěstování panně Marii s francouzskou proveniencí z počátku 16. století. Je připisována Mistru triptychu Ludvíka XII., jehož díla jsou například v muzejních sbírkách v Londýně nebo San Franciscu. Další sledovanou položkou odpoledne bude například vzácná císařská slonovinová váza původem z Číny.

Mistr triptychu Ludvíka XII. (připsáno): Zvěstování panně Marii / poč. 16. stol / Francie, Limoges / translucidní smalty na měděném jádře / 150 x 120 cmMistr triptychu Ludvíka XII. (připsáno): Zvěstování panně Marii / poč. 16. stol / Francie, Limoges / translucidní smalty na měděném jádře / 150 x 120 cm / dosažená cena 1.062.000 Kč

Pozoruhodná malba Zvěstování panně Marii, zhotovená translucentními, průsvitnými smalty na měděné desce, pochází dle katalogu ze zahraniční šlechtické sbírky. Autorství tohoto panelu malovaného ve stylu vrcholné záalpské renesance je připisováno francouzskému Mistru triptichu Ludvíka XII. Tento triptych, podle nějž je anonymní mistr působící na přelomu 15. a 16. století nazván, je dnes uložen ve dvou exemplářích ve Fine Arts Museum of San Francisco a ve Victoria and Albert Museum v Londýně.

Dílo nabízené v aukci domu Zezula s vyvolávací cenou 590 tisíc korun stojí s drobnými obsahovými rozdíly formálně velmi blízko právě triptychu ze San Francisca. Není přitom jasné, zda byl panel původně součástí většího cyklu nebo od počátku adjustován samostatně. Druhé možnosti by mohl podle údajů aukčního domu nasvědčovat fakt, že se intimní scéna Zvěstování odehrává jen v atmosféře důvěrného setkání mezi archandělem Gabrielem a pannou Marií, bez přítomnosti dalších adorujících postav.

Císařská slonovinová váza (detail): Čína, Peking / dynastie Qing, éra Qianlong (1735–1799) / z pěti kusů slonoviny / výška bez podstavce 55 cmCísařská slonovinová váza (detail): Čína, Peking / dynastie Qing, éra Qianlong (1735–1799) / z pěti kusů slonoviny / výška bez podstavce 55 cm / dosažená cena 1.180.000 Kč

Další pozoruhodnou položkou katalogu je vzácná císařská slonovinová váza pocházející z Číny druhé poloviny 18. století. Byla zhotovena z pěti kusů slonoviny na objednávku přímo pro císaře Chien - lunga, zdobena je hlubokým řezaným reliéfem ze světa nesmrtelných v krajině s čínskými pavilony. Vyvolávací cena tohoto kusu, pocházejícího rovněž ze zahraniční šlechtické sbírky, je 767 tisíc korun. Připomeňme, že právě jedna z položek asiatik se zde v předchozí podzimní aukci prodala za rekordní cenu (zde).

L. Neresheimer & Co: Stříbrný koráb / 1914 / Německo, Hanau / Anglie, Londýn / stříbro / 75 x 65,5 cmL. Neresheimer & Co: Stříbrný koráb / 1914 / Německo, Hanau / Anglie, Londýn / stříbro / 75 x 65,5 cm / dosažená cena 436.000 Kč

Mezi dalšími zajímavostmi jubilejního 40. katalogu lze jmenovat trojstěžník z tepaného stříbra, zdobený reliéfy se symbolickými motivy dobytí Ameriky a mořskými najádami (první podání ve výši 195 tisíc korun), nebo rozměrnou tapiserii se scénou hrajících si dětí utkanou v královské manufaktuře v Beauvais ve třetí čtvrtině 17. století (první podání činí 560 tisíc korun). Zájem zahraničních kupců však může pozitivně překvapit hlavně v případě prvních dvou jmenovaných položek.

Královská manufaktura v Beauvais: Tapiserie s hrajícími si dětmi / Francie, 60.–70. léta 17. stol. / gobelín tkaný z vlny a hedvábí / 340 x 430 cmKrálovská manufaktura v Beauvais: Tapiserie s hrajícími si dětmi / Francie, 60.–70. léta 17. stol. / gobelín tkaný z vlny a hedvábí / 340 x 430 cm / neprodáno

Artslimit 24. 3. 2024