Prosinec 2018 1136

Filla, Kupka, Štyrský...

Top 10 kreseb a akvarelů roku 2018

Nejdražší kresby a kombinované techniky na papíře skončily v uplynulém roce s bilancí 19,5 milionu korun. V top 10 figurují především práce z období klasické moderny a od autorů, kteří patří na domácím trhu obecně k těm nejdražším.

Pro účely tohoto top 10 vymezujeme práce na papíře jako kresby, akvarely, popřípadě kombinované techniky na obyčejném papíře. Nezařazujeme sem fotografie, malby (např. kvaše na papíře) nebo ostatní techniky na dalších papírových materiálech, jako jsou kartony nebo lepenky (jejich přehled zde).

Ačkoli nebyl překročen rekord za jednotlivou kresbu na papíře, kterým byla v roce 2017 suma 3,72 milionu korun za uhel Melancholie II Jana Zrzavého, všech deset položek (z nichž jedna je konvolutem deseti kreseb) překročilo milionovou hranici. Celkem za ně sběratelé utratili 19,5 milionu korun, což je například o 6 milionů více, než kolik loni vydali za deset nejdražších děl starého umění (více zde).

Osm z následujících prací vzniklo mezi lety 1902 a 1934, dvě pak byly vytvořeny ještě v 19. století (jakkoli kresba Maxe Švabinského pochází už z jeho samého závěru). Jmenovitě zde najdeme dvakrát Emila Fillu, dvakrát Františka Kupku, třikrát Jindřicha Štyrského, po jednom díle pak od Bohumila Kubišty, Maxe Švabinského a Rudolfa von Alta.

Pro zajímavost doplňujeme ještě jedenáctou nejdražší kresbu, taktéž s částkou vyšší než 1 milion korun, kterou je Portrét Běly Kašparové od Josefa Šímy.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize a velikosti poměrově odpovídají těm skutečným.

Emil Filla: Amsterdamské zátiší, 1915  kombinovaná technika (zužka a akvarel) na papíře, 47 x 60 cm cena: 3 600 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

1/ Emil Filla: Amsterdamské zátiší, 1915
kombinovaná technika (tužka a akvarel) na papíře, 47 x 60 cm
cena: 3 600 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

2/ Emil Filla: Hlava, 1914  uhel na papíře, 51 x 37 cm cena: 2 400 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018
2/ Emil Filla: Hlava, 1914
uhel na papíře, 51 x 37 cm
cena: 2 400 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

3/ František Kupka: Portrét ženy, 1908-1909  pastel na papíře, 38 x 34,5 cm cena: 2 294 000 Kč, European Arts, 17. 3. 2018

3/ František Kupka: Portrét ženy, 1908-1909
pastel na papíře, 38 x 34,5 cm
cena: 2 294 000 Kč, European Arts, 17. 3. 2018

4/ František Kupka: Studie k Radosten (konvolut 10 kreseb), 1902  tužka, barevné tužky, křída na papíře, cca 44 x 28 cm každá cena: 2 160 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

4/ František Kupka: Studie k Radostem (konvolut 10 kreseb), 1902
tužka, barevné tužky, křída na papíře, cca 44 x 24 cm každá
cena: 2 160 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

5/ Jindřich Štyrský: Zima, 1933 akvarel na papíře, 24,8 x 35 cm cena: 1 860 000 Kč, European Arts 8. 11. 2018

5/ Jindřich Štyrský: Zima, 1933
akvarel na papíře, 24,8 x 35 cm
cena: 1 860 000 Kč, European Arts 8. 11. 2018

6/ Bohumil Kubišta: Motiv z Florencie, 1906-7  pastel na papíře, 36 x 52 cm cena: 1 736 000 Kč, European Arts, 17. 3. 2018
6/ Bohumil Kubišta: Motiv z Florencie, 1906-7
pastel na papíře, 36 x 52 cm
cena: 1 736 000 Kč, European Arts, 17. 3. 2018

7-8/ Jindřich Štyrský: Srdeční krajinka, 1933 akvarel na papíře, 28,5 x 41 cm cena: 1 560 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

7-8/ Jindřich Štyrský: Srdeční krajinka, 1933
akvarel na papíře, 28,5 x 41 cm
cena: 1 560 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

7-8/ Max Švabinský: Jaro na Kozlově (Kvetoucí hruška s Elou a chlapcem), 1899 uhel, tuš, akvarel, kvaš na papíře, 87,4 x 64,5 cm cena: 1 560 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

7-8/ Max Švabinský: Jaro na Kozlově (Kvetoucí hruška s Elou a chlapcem), 1899
uhel, tuš, akvarel, kvaš na papíře, 87,4 x 64,5 cm
cena: 1 560 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

9/ Jindřich Štyrský: Z cyklu Stěhovací kabinet, Dělo a dítě, 1934  koláž na papíře, 35,5 x 19,5 cm
 cena: 1 190 400 Kč, European Arts, 20. 5. 2018

9/ Jindřich Štyrský: Z cyklu Stěhovací kabinet, Dělo a dítě, 1934
koláž na papíře, 35,5 x 19,5 cm

10/ Rudolf von Alt: Vodopád v Bad Gastein, 1886 akvarel na papíře, 47 x 34 cm cena: 1 140 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018
10/ Rudolf von Alt: Vodopád v Bad Gastein, 1886
akvarel na papíře, 47 x 34 cm
cena: 1 140 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

11/ Josef Šíma: Portrét Běly Kašparové, 1926,
kresba tuší na papíře, 103 x 71 cm
cena: 1 020 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018