Filla po třech letech

Srovnání dvou obrazů Emila Filly

O kolik vzorostly ceny obrazů Emila Filly v posledních třech letech? Srovnání dvou níže reprodukovaných obrazů je více než výmluvné.

Horní obraz byl dražen v květnu 2006 aukční síní Dorotheum, spodní obraz se prodal letos v září na aukci Galerie Art Praha. Námětově jsou si velice blízké, oba pocházejí z první poloviny 30. let a oba mají přibližně stejné rozměry (80 x 100 a 81 x 116 cm). Hlavní rozdíl je v ceně.

Horní zátiší bylo před třemi lety vydraženo za vyvolávací cenu, která včetně aukční provize činila 1,44 milionu korun. Zátiší dole se prodalo za necelých 11 milionů korun. Jeho dražba začínala na částce 3 miliony korun.

Zátiší se švestkami a džbánem / 1934
olej, plátno / 80 × 100 cm / cena: 1 440 000 Kč

Zátiší s mandolínou a miskou ovoce / 1933
olej, plátno / 81 x 116 cm / cena: 10 920 000 Kč

Obraz vydražený Galerií Art Praha má lepší rodokmen (restituce z Muzea umění Olomouc, řada výstav a publikací), hlavním důvodem dramatického cenového rozdílu mezi oběma obrazy je růst trhu v posledních třech letech.

Cena 11 milionů není Fillovým cenovým rekordem. Ten nadále drží obraz Dívka s mandolínou z roku 1929 vydražený v květnu 2008 aukční síní 1. Art Consulting za téměř 13 milionů korun.