Filla, Renoir, Pistoletto

1. Art Consulting 22. 2. 2015

Jednu z prvních zimních aukcí připravila na závěr února 1. Art Consulting. V Topičově salonu se bude dražit kolekce českého a evropského umění. Titulním dílem katalogu je zátiší Emily Filly z majetku spisovatele Josefa Kopty. Sběratelé budou moci bojovat i o malířský blok Alfonse Muchy obsahující návrhy vitráží pro chrám sv. Víta.

Ota Janeček: Jabloňový sad v zimě/ 1951 / olej, plátno / 97 x 131 cm / vyv. cena 280 000 Kč Ota Janeček: Jabloňový sad v zimě / 1951
olej, plátno /
97 x 131 cm /
vyv. cena: 280 000 Kč

Program aukce je rozdělen na dvě části. V té nazvané „Exkluzivní výběr výtvarného umění“ najdeme převážně díla českého umění 20. století s důrazem na známá jména jako Jakub Schikaneder, Alfons Mucha, Emil Filla, Ota Janeček, František Tichý, Libor Fára či Adriena Šimotová. Ze zahraničních autorů je nutné upozornit zejména na dvě díla, a to kresbu Auguste Renoira s názvem Studie ženského aktu z roku 1915 a pak na Michelangela Pistoletta a jeho práci Fratalli (rossi) z let 1999–2000. Obě jména patří mezi světově uznávané osobnosti výtvarného umění.

Auguste Renoire: Studie ženského aktu / 1915 / čínská tuž, křída / 48,5 x 30,9 cm / vyv. cena 350 000 Kč Auguste Renoir: Studie ženského aktu / 1915
čínská tuž, křída / 48,5 x 30,9 cm
vyv. cena: 350 000 Kč

Renoirova impresionisticky laděná kresba zobrazuje studii dvou ženských aktů, které pravděpodobně předcházejí sochařské realizaci Vítězná Venuše a basreliéfu Paridův soud. Vznik kresby v roce 1915 odkazuje na Renoirovo druhé období, kdy se malíř kvůli revmatismu musel vzdát malby a obrátil svou pozornost na ženskou postavu a sochu. Vyvolávací cena tohoto díla je 350 tisíc korun.

Konceptuální umělec Michelangelo Pistoletto je na aukci zastoupen dílem Fratalli (rossi), které nese typické znaky jeho tvorby z přelomu 20. a 21. století. Organicky tvarované zrcadlo orámované červenou barvou s dlouhým číselným kódem, který nelze rozluštit, nutí diváka hledat a komunikovat nejen se samotným dílem, ale i s prostorem, který se v něm odráží. Na konci loňského roku bylo v aukční síni Zezula vydraženo podobné dílo orámované modrou barvou za 65 tisíc korun. Dražba zrcadla u 1. Art Consulting bude začínat na částce 90 tisíc korun, přičemž odhadovaná cena díla se pohybuje v rozmezí 150–250 tisíc korun.

Emil Filla: Zátiší s lososem / 1925 / olej, tempera, drť, překližka / 74 x 80 cm / vyv. cena 6 800 000 Kč Emil Filla: Zátiší
s lososem / 1925
olej, tempera, drť, překližka / 74 x 80 cm
vyv. cena: 6 800 000 Kč

Do aukce se také dostalo další ze zátiší Emila Filly, tentokrát s názvem Zátiší s lososem z roku 1925. Dílo pochází ze sbírky význačného českého spisovatele, dramatika a publicisty Josefa Kopty, který je získal přímo od Emila Filly, svého blízkého přítele. Obraz lze zařadit do období Fillova tzv. sensuálního kubismu, pro které je charakteristické snové pojetí a barevnost holandských zátiší 17. století. Vyvolávací cena této malby je 6,8 milionu korun.

Druhá část aukce nese podtitul „Klasické a moderní umění“. V tomto bloku jsou velkou měrou zastoupeni čeští krajináři – Ferdinand Engelmüller, Alois Kalvoda, František Kaván, Bohuslav Dvořák, Antonín Hudeček, Václav Radimský. Z dalších autorů stojí za povšimnutí díla Václava Špály, Františka Kupky, Kamila Lhotáka nebo Josefa Šímy. Neméně zajímavé jsou pak například kresby Karla Nepraše z let 1972–73, kreslené tuší na karton.

Alfons Mucha: Malířský blok / 1931 / barevné pastelky, tužka, tuš / 19 x 25,5 cm / vyv. cena 350 000 Kč Alfons Mucha:
Malířský blok / 1931
barevné pastelky, tužka, tuš / 19 x 25,5 cm
vyv. cena: 350 000 Kč

Jako poslední nabízená položka je v aukčním katalogu s číslem 177 Malířský blok Alfonse Muchy. Obsahuje 26 kreseb návrhů na vitrážová okna chrámu sv. Víta z roku 1931. Vyvolávací cena tohoto bloku je 350 tisíc korun, odhadovaná cena se pohybuje v rozmezí od 500 tisíc do milionu korun.