Art+Antiques Filla sochař a rekordy od Hudečka po Mertu

Adolf Loos Apartment and Gallery 14. 5. 2017

Aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která se konala druhou květnovou neděli v pražském Mánesu, vynesla více než 33 milionů korun.

Nového majitele našly téměř tři čtvrtiny nabízených obrazů, prací na papíře a soch. Mezi nimi bylo devět děl, která pokořila hranici milionu korun, a dalších 23 stotisícových položek. Nových autorských rekordů dosáhli Antonín Hudeček, Jaroslav Panuška, Vincenc Beneš, Emil Filla a Jan Merta.

Emil Filla: Hlava, 1935

  Emil Filla: Hlava, 1935,
  opuka, výška 53 cm,
  cena: 1 800 000 Kč

Kamenná hlava od Emila Filly, kterou jsme představovali v dubnovém čísle, se prodala s výrazným nárůstem za 1,8 milionu korun. To je nový aukční rekord za Fillovu sochu, přičemž ten předchozí byl přibližně třetinový. Poměr mezi umělcovými sochami a obrazy nicméně výmluvně ilustruje, že ačkoliv šlo výjimečnou nabídku, dosažená cena nakonec o jeden příhoz zaostala za Fillovým zátiším z roku 1947, které bylo draženo jen o pár minut později.

Novým autorským rekordem je cena 3,84 milionu korun pro Antonína Hudečka. Za tuto částku se prodal obraz U potoka (Z Okoře) z roku 1899. K vysoké ceně, která předchozí rekord překonala o 1,2 milionu korun, jistě přispěla nejen časná datace malby, ale i to, že impresionisticky pojatou krajinu zde doplňuje dvojice postav. A právě Hudečkovy figurativní obrazy z doby kolem roku 1900 patří mezi jeho nejvíce ceněná díla. Ještě o dva miliony korun dráž se prodala námětově příbuzná krajina od Antonína Slavíčka, obraz Na Okořském potoce z let 1896–97. Cena 5,88 milionu korun je třetí nejvyšší částku za Slavíčkovo dílo.

U potoka (Z Okoře)
Antonín Hudeček: U potoka (Z Okoře), 1899,
olej na lepence, 73,5 x 89 cm, cena: 3 840 000 Kč

O autorský rekord Jaroslava Panušky se postaral charakteristický olej na lepence Strašidlo z doby kolem roku 1900, který vystoupal z 324 na 684 tisíc korun. Předchozí, pět let starý Panuškův aukční rekord byl o 200 tisíc nižší. V případě obrazu Podbřeží od Vincence Beneš šlo o dílo, které se na trh vrátilo po pouhých čtyřech letech, a tak nárůst oproti vyvolávací ceně nebyl tak velký. Cena 1,02 milionu korun je nicméně prvním Benešovým milionovým prodejem.

Úspěchem je také cena 2,64 milionu korun za monumentální, téměř šestimetrové plátno Rodinná oslava od německy hovořícícho malíře z Nového Jičína Eduarda Veitha. I v tomto případě jde o autorské maximum. Nutno však dodat, že českými aukcemi dosud prošlo jen deset Veithových obrazů a že srovnatelné dílo se na trhu sotva kdy objeví.

Jaroslav Panuška: Strašidlo, 1900

  Jaroslav Panuška: Strašidlo, 1900,
  olej na lepence, 62,5 x 48 cm,
  cena: 684 000 Kč

Z poválečného umění se nejdráže, za necelých 3,5 milionu korun, prodal bezejmenný obraz Václava Boštíka z roku 1990. Již podruhé v posledním půl roce bylo za více než milion korun draženo jedno z rozměrných pláten Jana Merty. Deset let starý obraz Oblak, který byl loni jednou z dominant umělcovy výstavy v pražské Městské knihovně, se prodal s čtvrtmilionovým nárůstem za konečných 1,32 milionu korun. Předchozí malířovo maximum bylo o 200 tisíc korun nižší.

Dařilo se také Krištofovi Kinterovi, od nějž byly nabízeny dva rozměrné reliéfy z cyklu Postnaturalia, datované 2016–17. Postnaturalia se jmenuje umělcova aktuální výstava, která do konce července probíhá v italské Maramotti Collection, a aukce Adolf Loos Apartment and Gallery tak vlastně byla první prezentací Kinterovy nejnovější tvorby v domácím prostředí. Oba reliéfy se prodaly po krátké licitaci za 114 a 132 tisíc korun.

Jan Merta: Oblak, 2006-07

Jan Merta: Oblak, 2006-07,

akryl na plátně, 300 x 390 cm, cena: 1 320 000 Kč

Za zmínku stojí ještě několik zajímavých prodejů v kategorii prací na papíře. Nejdráže, za 360 tisíc korun se prodala jedna z pozdních litografií Joana Miróa, Za 276 tisíc korun odešel lept Pabla Picassa z roku 1927, Tři ženy. Z prací českých autorů se nejvíce bojovalo o barevný monotyp od Adrieny Šimotové z roku 1969. Dosažená cena 102 tisíc korun je pro ni autorským rekordem v dané kategorii. To stejní platí pro suchou jehli Vrásnění od Jiřího Johna, která vystoupala z 36 na 78 tisíc korun.

Z neprodaných položek je třeba zmínit titulní dílo aukce, obraz Prisme od Františka Kupky. Obraz z roku 1947 byl dražen jako poslední položka aukce. Při vyvolávací ceně 52,4 milionu korun (včetně snížené sedmi procentní provize) však o něj nikdo z dražitelů v sále ani na telefonu neprojevil zájem. Po necelých dvou minutách jej licitátor prohlásil za nevydražený a tím aukce skončila. Celkový výsledek sál odměnil potleskem.