Foltýn expresivní i abstraktní

Galerie Art Praha 18. 11. 2018, Galerie Kodl 2. 12. 2018

Nejdražším dílem nedávné aukce středo- a východoevropského umění v Londýně se s cenou 8,7 milionu korun stala abstraktní kompozice Františka Foltýna. Dva další milionové obrazy tohoto autora budou draženy v následujících týdnech také v Praze.

František Foltýn: Dědina od Mukačeva, 1922
František Foltýn: Dědina od Mukačeva, 1922,
olej na plátně, 43 x 57,5 cm,
vyvolávací cena: 1 900 000 Kč, Galerie Art Praha 18. 11. 2018

Na aukci Galerie Art Praha v neděli 18. listopadu to bude charakteristická raná krajina z okolí Mukačeva z doby Foltýnova působení v Košicích. Obraz s názvem Dědina od Mukačeva je opatřen posudkem slovenské historičky umění Kataríny Bajcurové a bude startovat na částce 1,9 milionu korun (+ 22% provize).

Obraz je variantou či studií k rozměrnějšímu obrazu Mukačevo či Krajina od Mukačeva z roku 1922, který se před deseti lety prodal v pražském Dorotheu a o tři roky později pak byl vydražen na aukci bratislavské společnosti Soga. Zatímco v roce 2008 stál v Praze 900 tisíc, v roce 2011 se prodal v Bratislavě rovnou za 4,9 milionu korun.

František Foltýn: Mukačevo, 1922
František Foltýn: Krajina od Mukačeva, 1922,
olej na plátně,
70 x 90 cm,
cena: 4 900 000 Kč, Soga 15. 11. 2011

K vysoké ceně tehdy jistě přispělo, že obraz byl nabízen na jubilejní 100. aukci společnosti (více zde), která se navíc konala necelý půl rok po rekordním prodeji Foltýnových obrazů Imperialismus a Dostojevskij na aukci sbírky Hascoe v Londýně. Tato stěžejní díla z první poloviny 20. let se tehdy v Sothebyʼs vydražila za 12,8 a 10 milionů korun a dodnes zůstávají malířovými nejdražšími aukčními prodeji (více zde). Nejdražším Foltýnovým dílem z této doby prodaným na českém trhu je rozměrné plátno Koupání, které se předloni prodalo na aukci Prague Auctions za 5,25 milionu korun (více zde).

František Foltýn: Kompozice, 1927
František Foltýn: Kompozice, 1927,
olej na plátně, 80 x 64 cm,
vyvolávací cena: 3 800 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2018

Druhý nabízený obraz, abstrakce z doby kolem roku 1927 přijde na řadu o dva týdne později v neděli 2. prosince na aukci Galerie Kodl. Jedná se již o třetí Foltýnovo plátno dovezené před časem ze Spojených států (více zde), které galerie v posledních dvanácti měsících nabízí. Obě abstrakce, které galerie dražila loni v listopadu a letos v květnu, překonaly dosavadní aukční rekord za tento typ Foltýnova obrazu. První se před rokem prodal za 8,28 milionu, druhý toto maximu v květnu ještě o 1,44 milionu korun vylepšil. Nyní nabízený obraz bude startovat na 3,8 milionu korun (+ 20% provize). O rekord patrně tentokrát nepůjde – oba dříve dražené obrazy měly větší formát –, jen u vyvolávací ceny ale také nejspíše nezůstane.

Za více než milion korun bylo dosud na českých aukcích prodáno třiadvacet Foltýnových obrazů, poprvé se tak stalo již v říjnu 2002 na aukci společnosti Dorotheum. O rekord se tehdy postarala abstraktní kompozice z roku 1928, která vystoupala z 960 tisíc na 1,44 milionu korun.