Art+Antiques Galerie Art Praha 11. 4. 2010

Galerie Art Praha vstoupila do nové sezony pěkně zostra. Sběratelé na její aukci v neděli 11. dubna utratili 42,4 milionu korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 67 položek, milionovou hranici překonalo 5 obrazů. Nového majitele přitom našla jen polovina nabízených děl.

Josef Čapek: Na jahodách / 1936 / olej na plátně / 41 x 47 cm / cena: 3 600 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Nejdražší položkou aukce se stal obraz Václava Špály Duha (Dvě ženy) z roku 1913, který se prodal za 3,72 milionu korun, o 720 tisíc víc, než byla vyvolávací cena. Druhým milionovým Špálou byla krajina z roku 1924 Na Komorním Hrádku. Z necelých 1,7 milionu se konečná cena vyšplhala na 2,5 milionu korun. Ještě výraznější cenový nárůst zaznamenal obraz Na jahodách od Josefa Čapka. Tento několikrát vystavovaný a reprodukovaný obraz z roku 1936 se z necelých 2,2 milionu dostal až na 3,6 milionu korun.

Zbývající dvě milionové položky představují obrazy Schodiště IX od Františka Muziky, které se prodalo s mírným nárůstem za 1,03 milionu korun, a Vesničané z Auvergne od Otakara Kubína. Tento rodinný portrét z roku 1922 se prodal za 1,26 milionu korun. Galerie Art Praha jej dražila již podruhé, v prosinci 2007 se prodal za částku o 240 tisíc nižší.

Karel Souček: Pláštěnky (V dešti) / 1952 / olej na plátně / 98 x 118 cm / cena: 960 000 Kč

Největším překvapením aukce se stala dražba obrazu V dešti (Pláštěnky) od Karla Součka. Tento rozměrný olej z roku 1952 se ze 192 tisíc dostal až na nečekaných 960 tisíc korun. Cena je o to překvapivější, že v žádné jiné aukční síni Souček dosud nepřekonal ani hranici sta tisíc korun. Je proto namístě počkat, zda se dodatečně neukáže, že šlo o zmařený prodej. Jen pár položek po tomto obraze byl ostatně dražen jiný Součkův obraz, Výkladní skříň z roku 1974, který přitom ve výsledkové listině minulé aukce Galerie Art Praha figuruje jako prodaný. Zatímco v listopadu se jeho cena vyšplhala na 192 tisíc, nyní to bylo ještě o 36 tisíc korun víc.

Jaroslav Horejc: Tanečnice / 1912 / bronz / 89 cm / cena: 744 000 Kč

Mezi úspěchy aukce lze dále počítat prodej sochy Tanečnice od Jaroslava Horejce. Reprezentativní 89 centimetrů vysoký bronz z roku 1913 se z 216 tisíc dostal až na částku 744 tisíc korun. Po úspěchu Zívrovy sochy Naslouchající, která se prodala v Dorotheu za 780 tisíc korun, a Bugatky od Bedřicha Stefana, která byla na aukci galerie Pictura vydražena za 588 tisíc korun, jde již o třetí takto vysokou cenu za sochu. Loni se přitom hranici půl milionu korun žádná ani nepřiblížila. Dosavadní Horejcův cenový rekord měl hodnotu 200 tisíc korun. V březnovém čísle jsme psali jako o úspěchu, když byla na aukci společnosti 1. Art Consulting socha Orfea vydražena za 177 tisíc korun.

Z děl za více než půl milionu korun je třeba zmínit trojici obrazů Kamila Lhotáka, obraz Pod věží od Vincence Beneše (912 tisíc korun), Krajinu v zimě od Oldřicha Blažíčka (540 tisíc korun) a Ofélii od Pravoslava Kotíka (528 tisíc korun). Z poválečného umění měli sběratelé největší zájem o čtveřici obrazů z volného cyklu Pan poštmistr a další od Adolfa Borna. Rozměrné oleje z roku 1984 byly nabízeny jednotlivě s vyvolávací cenou 240 tisíc korun. U té však nezůstalo. Nejlevnější přišel nového majitele na 324 tisíc, nejdražší na 552 tisíc korun.

Jan Zrzavý: Portrét paní Osuské

VLEVO: kombinovaná technika / 51 x 40,5 cm / Galerie Art Praha 11. 4. 2010

VPRAVO: olej na plátně / 62 x 48 cm / Dorotheum 7. 3. 2009

Z prací na papíře se nejdráže prodaly dvě studie k obrazům, které před časem prošly českými aukcemi: Zrzavého kresebný portrét paní Osuské (396 tisíc korun) a Štyrského akvarelová studie k Obrazu III (204 tisíc korun). Kompozičně zcela identický Portrét paní Osuské, avšak provedený v oleji, byl loni v Dorotheu vydražen za 2,76 milionu korun. Obraz III, stěžejní Štyrského dílo z roku 1932, byl v roce 2003 na aukci galerie Pictura prodán za 3,8 milionu korun.

Nového majitele našla všechna významnější díla aukčního katalogu. Nejdražší neprodanou položkou byl obraz Moře, dílo Karla Černého z roku 1953, který byl nabízen za 708 tisíc korun.