Art+Antiques Galerie Art Praha 25. 9. 2010

Nejdražším dílem zářijové aukce Galerie Art Praha se stalo Zátiší s hroznem od Františka Muziky, které se prodalo za 6,1 milionu korun. Dražba obrazu začínala na 2,4 milionech korun a dosažená cena je autorovým novým cenovým rekordem. Předchozí Muzikův rekord měl hodnotu 5,16 milionu korun a vydržel pouhých 5 měsíců. Obraz je podle aukčního katalogu restitucí z Muzea umění Olomouc a má za sebou řadu výstav (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

František Muzika: Zátiší s hroznem / 1927 / olej na plátně / 79 x 88 cm / cena: 6 100 000 Kč

Celkový obrat aukce, která se netradičně konala v sobotu, konkrétně 25. září, činil 42,4 milionu korun. Hranici sta tisíc překonalo 64 děl, za více než milion korun se vedle Muziky prodaly ještě 4 další obrazy. Procentuelní úspěšnost aukce byla 47 procent. Nového majitele našlo 235 z 500 nabízených obrazů a soch. Celkem 51 z nabízených děl (23 prodaných) bylo draženo se sníženou 10% aukční provizí.

Mezi díla s nejvyšší vyvolávací cenou patřila dvojice obrazů, které se do aukce vrátily po pouhých několik měsících, neboť původní vydražitel je nakonec nezaplatil (více zde). Šlo o Fillovo Zátiší s okurkami, číslo 16 v žebříčku nejdražších děl roku 2009, a Čapkův obraz Na jahodách, který galerie dražila letos v dubnu. Oba obrazy se prodaly za více než napoprvé. Filla se dostal z 2,64 na 5,28 milionu korun (loni v listopadu to bylo o 240 tisíc méně), Čapek z 2,16 na 4,08 milionu korun (v dubnu stál 3,6 milionu korun).

Josef Vyleťal: Kejklíř / 1985
olej na desce / 118 x 91 cm / cena: 1 140 000 Kč

Z 418 tisíc na 1,26 milionu korun se dostal obraz Jarov od Karla Černého, pocházející stejně jako Fillovo zátiší dílo ze sbírky Jaroslava Borovičky. Poslední milionovou položkou byl obraz Kejklíř od Josefa Vyleťala, který se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Šlo teprve o druhý Vyleťalův obraz vydražený za více než milion korun. Prvním byl obraz Velký inkvizitor prodaný před třemi lety na aukci téže aukční síně za 1,65 milionu korun. Další Vyleťalův obraz v nabídce Galerie Art Praha se dostal z 468 na 564 tisíc korun.

Nejvýraznější cenový nárůst zaznamenala půvabná marina od Josefa Ullmanna. Obraz Přístav v Hvaru z doby kolem roku 1900 se prodal za více než osminásobek vyvolávací ceny. Konečných 600 tisíc korun je novým autorovým cenovým rekordem. S nárůstem v řádu statisíců se prodala také Zimní krajina od Františka Foltýna (840 tisíc korun), Park na podzim od Františka Hudečka (660 tisíc korun) a Sedící akt od Františka Vobeckého (616 tisíc korun). Zajímavější než dosažené ceny, je skutečnost, že šlo o díla, která českými aukcemi již jednou prošla. Foltýnova krajina se před třemi lety prodala na aukci Galerie Art Praha za 755 tisíc korun, Hudečkův park byl před dvěma lety v Dorotheu vydražen za 720 tisíc korun, Vobeckého akt se tamtéž loni prodal za 480 tisíc korun.

Josef Ullmann: Přístav v Hvaru / kolem 1900 / olej na plátně / 84,5 x 99,5 cm / cena: 600 000 Kč

Za více než půl milionu korun byly dále vydraženy hned tři akvarely od Josefa Lady. Jejich vyvolávací ceny se pohybovaly v rozmezí od 300 do 470 tisíc, konečné pak od 720 do 744 tisíc korun. Galerii se opět dařilo s obrazy Karla Součka, které aukční katalog představoval dosti nadneseně jako „jednoho z našich nejvýznamnějších malířů všech dob“. Z 8 nabízených děl se podařilo prodat 5, a to v cenovém rozmezí od 132 do 496 tisíc korun.

V nabídce se objevilo i několik ojedinělých děl umění 19. století. Nejvíce dražitelé bojovali o obraz Múzy od Maxmiliana Pirnera, který se dostal z 144 na 276 tisíc korun. Brožíkův portrét jeho manželky Hermíny se prodal za vyvolávací cenu 240 tisíc korun, podobně jako drobná veduta z Neapole od Antonie Brandeisové, která nového majitele přišla na 288 tisíc korun. Zajímavý triptych Kouzlo lesa od Ferdinanda Engelmüllera se prodal za 192 tisíc korun, čtyři příhozy nad minimální podání.

Mezi nejzajímavější položky z poválečného umění patřilo několik obrazů Miloslava Chlupáče a Jiřího Načeradskéh a šestice soch Karala Nepraše. Nejdráže se prodali Chlupáčůvi Milenci na poušti, a to za 429 tisíc korun. Z Neprašových soch našla nového majitele jen jediná, ta nejreprezentativnější. Necelý metr vysoká Fontána se prodala za vyvolávací cenu 396 tisíc korun.

Miloslav Chlupáč: Milenci na poušti / olej na plátně / 85 x 121 cm / cena: 429 000 Kč