Art+Antiques Galerie Kodl a Vltavín 15. 5. 2011

V neděli 15. května se ve velkém sále Žofína uskutečnila první letošní společná aukce galerií Kodl a Vltavín. Díla Kamila Lhotáka, Františka Janouška, Julia Mařáka a řady krajinářů 19. století na ní překonala dosavadní aukční rekordy. Za více než milion korun se prodalo 11 obrazů, dalších 54 děl bylo vydraženo za více než sto tisíc korun. Celkový obrat aukce byl téměř 57 milionů korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize), což odpovídá loňským a předloňským výsledkům. Nového majitele našlo 53 procent z 470 dražených obrazů a prací na papíře.

Kamil Lhoták: Z Paříže / 1948 / olej na plátně / 95 x 110 cm / cena: 3 120 000 Kč

Nejzajímavější položkou katalogu byl Lhotákův obraz Z Paříže. Šlo o dosud největší malířův obraz, jaký se objevil na trhu, námětem i malířským zpracováním velice atraktivní dílo, navíc poměrně časné datace – z roku 1948. Co je však asi nejpozoruhodnější, šlo o zcela neznámý obraz, který nebyl dosud nikdy vystaven ani publikován. „Přestože dílo Kamila Lhotáka je poměrně dobře zpracováno, může se stále objevit obraz obdobné kvality, který výrazně přesahuje jeho dosavadní dílo. Obraz Z Paříže je toho víc než dokladem,“ napsal v posudku Karel Srp. Na aukční rekord by stačil prodej jen za vyvolávací cenu 2,04 milionu korun. Čtveřice zájemců v sále a na telefonu však konečnou cenu vyhnala až na 3,12 milionu korun.

František Janoušek: Milosrdný Samaritán / 1933 / olej na plátně / 89 x 116 cm / cena: 3 960 000 Kč

Podobným případem byla i dražba obrazu Milosrdný Samaritán od Františka Janouška. Nejednalo se sice o neznámé dílo – katalog zmiňuje čtyři výstavy doma i v zahraničí, na kterých byl vystaven –, podobně jako u Lhotákovy Paříže však šlo o jeden z největších a nejkrásnějších Janouškových obrazů, jaký byl kdy v aukci. Z minimálního podání 2,16 milionu se obraz dostal až na 3,96 milionu korun, o téměř milion víc, než bylo dosavadní malířovo maximum. Třetím rekordmanem se stal obraz Na kraji lesa v květnu od Julia Mařáka. Půvabný olej na lepence, který nechyběl ani na poslední Mařákově výstavě v Jízdárně Pražského hradu na konci roku 1999, se prodal za 1,56 milionu korun.

Julius Mařák: Na kraji lesa v květnu
olej na lepence / 45 x 41 cm / cena: 1 560 000 Kč

Dosud jmenovaná díla nicméně nebyla těmi nejdražšími. Nejvyšší ceny dosáhl rozměrný olej Neděle od Josef Čapka, opět největší malířův obraz nabízený v aukci. Z necelých 4 milionů se jeho cena dostala až na 5,64 milionu korun. Jak se ale po aukci nechal slyšet galerista Martin Kodl, doufal v ještě lepší výsledek. Za poslední rok šlo již o sedmý Čapkův obraz a trh takto početnou nabídku vstřebává jen obtížně. Za 4,8 milionu korun, to je dva příhozy nad minimální podání, se prodalo Fillovo Zátiší s hroznem z roku 1930.

Josef Čapek: Neděle / 1934

olej na plátně / 110 x 75 cm / cena: 5 640 000 Kč

Z dalších milionových položek jmenujme Piazzetu od Jana Zrzavého (3,24 milionu), atypickou krajinu Otakara Kubína Jezero Siguret, kterou jsme představovali v dubnovém čísle (1,14 milionu), a raný obraz Jakuba Schikanedera Příšerná společnost (1,62 milionu korun). Žánrový výjev dívenky na návštěvě v malířském ateliéru vznikl roku 1878, tedy ještě v době Schikanederových studií na pražské Akademii, a víc než sto let byl považován za ztracený.

Adolf Chvála: Skály nad řekou / olej na plátně / 79 x 105,5 cm / cena: 860 000 Kč

Jak již bylo řečeno, vysokých cen dosáhla také řada děl české krajinomalby 19. století. Hned sedm autorů zaznamenalo nové aukční rekordy: Adolf Chvála (840 tisíc), Jan Václav Kautský (780 tisíc), Alois Bubák (600 tisíc), Bedřich Wachsmann (576 tisíc), František Xaver Procházka (480 tisíc), Stefan Leopold (456 tisíc) a Václav Kroupa (420 tisíc korun). Z novějšího umění jmenujme ještě aspoň Františka Drtikola, jehož drobný čtvercový olej Světlo se dostal z 36 na 204 tisíc korun, a pozdní abstrakci Františka Hudečka Před západem slunce z roku 1972, která se prodala za 264 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání.

Z děl, která zůstala nevydražena, je na prvním místě třeba jmenovat obraz Krajina s vesnicí od Oldřicha Blažíčka, který byl nabízen za zcela nerealistických 2,64 milionu korun.