Art+Antiques Galerie Kodl a Vltavín 25. 4. 2010

Hlavní událostí jarní části aukční sezony, kterou v červnu sotva co překoná, se stala dražba obrazu Zbytek noci od Toyen. Na aukci galerie Kodl v neděli 25. dubna se prodal za 15,84 milionu korun, o čemž druhý den informovaly všechny deníky na titulních stranách. Dohromady dubnová aukce galerií Kodl a Vltavín vynesla 57,2 milionu korun. Nového majitele našlo 60 procent z 430 nabízených položek. 10 obrazů se prodalo za více než milion korun, 39 dalších děl pokořilo hranici sta tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Toyen: Zbytek noci / 1934 / olej na plátně / 91,5 x 72,5 cm

Obraz Zbytek noci Toyen namalovala v roce 1934. Karel Srp, autor malířčiny monografie, jej ve svém posudku označuje za „esenci surrealismu“. Dobou vzniku i formátem jde o dílo srovnatelné s obrazem Spící, který byl loni na aukci galerie Pictura vydražen za rekordních 23,31 milionu korun. Rozdíl je v tom, že obraz Spící, který mimo jiné zdobí obálku zmiňované monografie, se stal bezmála ikonou Toyenina díla, zatímco Zbytek noci je relativně neznámý. Dosažená cena je mimořádným úspěchem i proto, že byla stanovena v souboji dvou dražitelů. Spící byla prodána za vyvolávací cenu.

Novým autorským cenovým rekordem skončila dražba obrazu Krajina v Bráníku (Domy a stromy v podvečer) od Františka Muziky, který jsme představovali v březnovém čísle (zde). Prodal se za 5,16 milionu korun, o 1,8 milionu víc, než byl dosavadní Muzikův rekord. Původní cenový odhad byl sice ještě vyšší, krátce před aukcí se však galerie s prodávajícím dohodla na snížení vyvolávací ceny. Dražba začínala na částce 4,68 milionu korun.

Autorským rekordem je také cena 1,56 milionu za obraz Kategorie I. od Václava Tikala. Obraz z volného cyklu Hold Einsteinovi malíř namaloval v roce 1946 a patří k vrcholným dílům jeho konstruktivistického období. Vysokou cenu, která je trojnásobkem autorova předchozího rekordu, vysvětluje mimo jiné to, že ostatní díla zmiňovaného cyklu jsou povětšinou již ve veřejných sbírkách. Za úctyhodných 780 tisíc korun se vzápětí prodal další Tikalův obraz, Po bitvě z roku 1943, který pocházel ze sbírky básníka Ludvíka Kundery, malířova spoludruha ze Skupiny Ra (více zde).

Josef Navrátil: Mlýn v horách / olej na plátně / 37 x 45 cm

Aukce přinesla i několik výrazných cenových nárůstů, byť byly zčásti motivovány poněkud podhodnocenými vyvolávacími cenami. Dražba obrazu Václava Brožíka Jan Amos Komenský v Amsterodamu například začínala na 342 tisících korun. Konečná cena se vyšplhala na 1,02 milionu korun. Drobná krajina Mlýn na horách od Josefa Navrátila se prodala za 1,2 milionu korun, dvojnásobek minimálního podání, a expresionistická kytice od Václava Špály, olej na kartonu z roku 1915, se dostala z 600 tisíc na 2,04 milionu korun.

Asi nejurputněji se bojovalo o drobný olej na lepence od Kamila Lhotáka (poloviční formát, než je tento časopis). Obraz Závodní větroň nad svahem z roku 1943 vylétl z 300 tisíc až na 1,02 milionu korun. Za 432 tisíc korun, jeden příhoz nad vyvolávací cenu, se prodal také vynikající Lhotákův portrét Můj syn z roku 1948, jenž byl předtím dvakrát neúspěšně nabízen společností Dorotheum (zde).

Filip Andrejevič Maljavin: Karel Kramář / 1929 / olej na plátně / 140,5 x 111 cm

Mezi překvapení aukce lze počítat i úspěch portrétu ministerského předsedy Karla Kramáře od ruského malíře Filipa Andrejeviče Maljavina. Maljavin sice patří mezi výrazné osobnosti ruského umění přelomu 19. a 20. století, vzhledem k námětu obrazu i špatnému stavu malby se příliš vysoká cena neočekávala. Vítěz aukce nakonec nabídl 960 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. Nejdražším dílem poválečného umění se stala raná krajina Špičák od Jiřího Johna. Obraz z roku 1947 se prodal za vyvolávací cenu 828 tisíc korun.