Havránek a Kautský z Vídně

Dorotheum představuje dvě krajiny českého 19. století

Od pondělí 25. do středy 27. března vystavuje pražské Dorotheum dvojici obrazů od významných českých krajinářů 19. století Bedřicha Havránka a Jana Kautského, které jsou do Prahy zapůjčené z Rakouska. Obě krajiny budou draženy na aukci malířství 19. století v úterý 16. dubna ve Vídni.

Jan Kautský: Večerní krajina / 1853Jan Kautský: Večerní krajina / 1853
olej na plátně / 100 x 135 cm

Havránkův obraz Ledový důl u Sv. Bartoloměje u Königsee z roku 1846 i Kautského olej Večerní krajina z roku 1853 se do Čech se navracejí po mnoha desetiletích. "Obrazy představují důležité články v díle obou autorů. Zatímco Havránek je na českém trhu už žádanou stálicí, Kautský patří teprve k nedávno znovuobjeveným malířům, kteří neoprávněně upadli na dlouhá desetiletí v zapomnění – jeho díla jsou na trhu velice málo k vidění a srovnatelnou práci nemá ve svých sbírkách ani Národní galerie v Praze," zdůrazňuje expert Dorothea Michal Šimek.

V evidenci databáze ART+ je pouhých 18 obrazů od Bedřicha Havránka a 4 od Jana Kautského. Havránkův obraz Mlýn v Dürenthalu se v prosinci loňského roku prodal na aukci Galerie Kodl s nárůstem za 1,44 milionu korun. Kautského aukční rekord má hodnotu 780 tisíc korun. Za tuto částku, šlo o vyvolávací cenu, se na aukci stejné aukční síně v květnu 2011 prodal obraz Sváteční procesí.

Bedřich HavránekBedřich Havránek: Ledový důl
u Sv. Bartoloměje u Königsee / 1846
olej na plátně / 86 x 74,5 cm

Předaukční odhady u nyní nabízených obrazů jsou nastaveny poměrně nízko, u Havránka uvádí aukční katalog cenu 8 až 12 tisíc eur, u Kautského 15 až 20 tisíc eur (odhady jsou uváděny bez aukční provize). Kautského malba je podle Šimka vůbec největším známým obrazem tohoto malíře. Oba obrazy byly v roce svého vzniku vystaveny na výroční výstavě Krasoumné jednoty v Praze.

V souvislosti s chystanou dražbou se hodí připomenout ještě jeden obraz Bedřicha Havránka, který se loni na podzim objevil v rakouském uměleckém obchodě. Jak nás upozornil jeden z našich čtenářů, ve vídeňském starožitnictví na Naglergasse v září narazil na Havránkův obraz Selský statek na Moravě z roku 1880.

Bedřich Havránek: Selský statek na Moravě / 1880Bedřich Havránek: Selský statek na Moravě / 1880

Podle Šárky Leubnerové, ředitelky Sbírky umění 19. století v Národní galerii, je toto dílo restitucí z někdejší Středočeské galerie (dnes GASK). "Národní galerie má dílo Bedřicha Havránka zastoupeno velmi dobře a o tento obraz by také v současnosti neusilovala," napsala Leubnerová v odpovědi na dotaz našeho čtenáře. "Je to někdy smutné, ale takový je trh s uměním, věci mění majitele, ale pokud nám dělají čest v zahraničí a šíří dobré jméno českého umění 19. století, je to také dobře," dodala. Obraz byl nabízen za 58 tisíc eur a podle neověřených informací je již dnes součástí jedné z českých sbírek.