Art+Antiques Holbein za 50 milionů

Darmstadtská madona, jedno ze stěžejní děl Hanse Holbeina mladšího, byla v červenci privátně prodána za 50 až 60 milionů eur. Hessenská knížecí rodina, které madona patřila od poloviny 19. století, obraz prodala německému průmyslníkovi a sběrateli Reinholdovi Würthovi, majiteli rodinné firmy na upevňovací a montážní materiál. Madona bude vystavena ve Würthově soukromém muzeu starého umění ve Schwäbisch Hall.

Hans Holbein ml.: Darmstadtská madona / 1526–28

olej na dřevě / 146,5 x 102 cm / cena: 50–60 000 000 eur

O prodeji 13. července informovalo frankfurtské muzeum Städl, ve kterém byl obraz od roku 2003 vystaven jako zápůjčka a které za něj neúspěšně nabízelo 40 milionů eur. Jednání o prodeji probíhala několik let. Ve hře byla i možnost, že by frankfurtské muzeum obraz zakoupilo na půl společně s Würthem. Obraz má status kulturní památky a nesmí být vyvezen mimo území Německé spolkové republiky. Podle odhadu časopisu The Art Newspaper by na mezinárodním trhu mohl dosáhnout ceny až 120 milionů eur. Skutečnost, že novým majitelem se stal Würth, list Frankfurter Allgemeine Zeitung označil v dané situaci za nejlepší možné řešení.

Holbein obraz namaloval v roce 1526 v Basileji, tedy ještě před svou cestou do Anglie. Objednavatelem byl basilejský radní Jakob Meyer, který je na obraze zachycen spolu se svými dvěma manželkami a dětmi pod ochranitelským pláštěm Panny Marie. Meyerovu první ženu (postava v čepci v pozadí), která zemřela patnáct let před vznikem malby, Holbein na objednavatelovo přání domaloval až dodatečně v roce 1528. Motiv Panny Marie Ochranitelky prozrazuje, že Meyer byl stoupencem katolicismu. Po ovládnutí města protestanty roku 1529 byl proto nucen město opustit.