Art+Antiques Hugo Ullik 2011

Hugo Ullik je znám jako jeden z žáků krajinářské školy Maxe Haushofera, specialista na romantické pohledy na české hrady a zříceniny. Nebýt jich, zůstal by možná zcela v ústraní. Za poslední jedno a půl století mu byly uspořádány všehovšudy jen dvě výstavy. Jedna posmrtná a jedna za druhé světové války, patrně jako připomínka národních motivů.

Hugo Ullik (1838–1881) byl český malíř, kreslíř a ilustrátor. V letech 1854–61 studoval na Akademii v Praze v krajinářské škole Maxe Haushofera a počátkem 70. let v krajinářské škole E. Schleicha v Mnichově. Max Haushofer, ačkoliv byl původním vzděláním právník a v malířství autodidakt, v Praze vychoval celou školu náladového krajinářství. Ta zásadním způsobem ovlivnila další vývoj tohoto výtvarného druhu u nás. Mezi jeho mladšími žáky byl i jeho pozdější nástupce na pražské Akademii Julius Mařák.

Střekov / 1872 / olej, plátno / 75 x 105 cm

Ullik v námětu i barevnosti vycházel z romantické náladové německé krajinomalby. V 60. letech procestoval rakouské země. Zachycoval malebné scenerie z okolí Salcburku, Mnichova, Prahy, ale i horská pásma Alp, Šumavy či Krkonoš. K době romantismu patřilo i zobrazování památek a putování po hradech. V jeho krajinách však objevíme i prvky realismu, už Haushofer učil své žáky malovat podle skutečnosti a vycházet za motivy do přírody. Ullik v Mnichově zůstal až do roku 1877. Po návratu do Čech překvapivě pracoval jako malíř divadelních dekorací, živil se také ilustracemi do časopisů Květy a Světozor.

Na trhu nepatří Hugo Ullik mezi příliš často skloňovaná jména. Za posledních deset let českými aukcemi prošly všehovšudy dvě desítky jeho pláten, z toho nevydražena zůstala asi pětina. Objevují se také Ullikovy kresby, většinou záznamy krajin nebo studie z přírody, pohybující se v rozmezí několika tisíc korun. Ceny Ullikových obrazů začínají na několika desítkách tisíc u menších prací druhé kvality a dosahují statisíců u prvotřídních krajin větších formátů. Absolutní cenovou i kvalitativní špičku představuje malba Horská krajina s vodní hladinou z roku 1880, dražená už v roce 2001 u Dorothea. Výjimečný je jednak její formát, 63 na 102 cm, jednak dosažená částka 780 tisíc korun, jež nebyla dodnes překonána. V roce 2008 se jí pouze přiblížil olej s alpským námětem Podvečer na jezeře (1877), prodaný Galerií Art Praha za necelých 600 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Naposled u nás Ullik zazářil v listopadu 2010 v dražbě Galerie Kodl. V ní byla nabízena dvojice komorních alpských panoramat U napajedla a Na jezeře. Menší oleje na dřevě byly vyvolávány za 250 tisíc korun. Cena nakonec vyšplhala na 780 tisíc korun, devět let starý rekord však nepokořila. Ocenit je také třeba, že tyto pendanty šly do dražby společně pod jednou cenou. Bohužel se občas stává, že i díla patřící k sobě jdou do aukce zvlášť. To pak sběratelská hodnota jejich celku bývá většinou nenávratně ztracena.

Na jezeře, U napajedla / oleje na dřevě / à 15 x 24,5 cm / cena: 780 000 Kč

Dalším zajímavým plátnem, které se objevilo na trhu letos v červnu už podruhé, je Krajina pod Kokořínem. Na aukci společnosti 1. Art Consulting se prodala za vyvolávací cenu 342 tisíc korun. Jde o jeden z typických pohledů na české hrady, jichž v roce 1872 namaloval Ullik několik. Stejné plátno bylo v lednu 2007 vydraženo u aukčního domu Meissner-Neumann za 200 tisíc korun. To představuje během tří let slušný cenový nárůst o 70 procent.

Skutečně špičkové Ullikovy práce jsou k mání velmi zřídka. Jednu z takových nyní nabízí litomyšlská Galerie Kroupa. Plátno Střekov zachycuje dramatickou krajinu kolem stejnojmenného hradu. Jde opět o malbu z roku 1872, ve které Ullik zachytil více českých památek. V tomto díle se již autor zajímavým způsobem oprošťuje od odcházejícího romantismu ve prospěch větší realističnosti. Svým formátem (75 na 105 cm) i kvalitou jde o dílo plně srovnatelné se zmíněnou Horskou krajinou s vodní hladinou z Dorothea nebo s malbami Zvířetice ve sbírce Národní galerie či Kunětická hora ve Východočeské galerii v Pardubicích. Všechny jmenované obrazy mají shodnou dataci i rozměry. Cena litomyšlského plátna, vystaveného pravděpodobně na Jubilejní zemské výstavě roku 1891, je k dispozici v galerii.

Ullik není nejznámějším ani nejuznávanějším autorem Haushoferovy krajinářské školy. Oproti jiným krajinářům se však v nabídce objevuje ještě relativně často a dosahuje nejvyšších cen. Více je ceněn pouze vynikající malíř Adolf Kosárek, jenž tvořil pouhých šest let a zemřel v 29 letech na tuberkulózu. Od něj se za posledních deset let v aukcích objevila pouhá tři díla. Nejlevnější z nich bylo prodáno za 1 milion korun, nejdražší, Horská krajina v bouři, dosáhla v listopadu 2009 v Galerii Kodl ceny 2,7 milionu korun.