Art+Antiques Hynais a nejen on

Galerie Kodl 6. 5. 2012

První letošní společná aukce galerií Kodl a Vltavín, o níž jsme předběžně informovali zde, se konala v neděli 6. května ve velkém sále Žofína. Vynesla 87,25 milionu korun, což je jeden z historicky nejlepších výsledků. Nového majitele našly víc jak dvě třetiny z čtyř set nabízených položek. Za víc jak milion korun se prodalo 16 děl, dalších 49 jich překonalo stotisícovou hranici. V pěti případech padly nové autorské rekordy (ceny již obsahují aukční provizi).

Nejdražším dílem aukce se stalo rozměrné plátno Emila Filly Ležící žena z roku 1932. Jeden z vůbec největších malířových obrazů, který se objevil v aukci, se dostal z 11,4 na 18,24 milionu korun. I když se vysoká cena očekávala, konečná výše nárůstu překvapila. Obraz se stal druhým nejdražším Fillovým dílem vydraženým v aukci, jen o milion a čtvrt zaostal za vrcholným Zátiším s lahví cherry z roku 1914.

Vojtěch Hynais: Kristus a Magdaléna / 1889

Vojtěch Hynais: Kristus a Magdaléna / 1889 / olej na plátně / 80 x 80 cm / cena: 5 400 000 Kč

Za největší úspěch aukce lze nicméně považovat dražbu obraz Kristus a Magdalena, nedokončeného díla Vojtěcha Hynaise. Mimořádně působivá a líbivá malba, kterou pod názvem Noli me tangere zmiňuje i Tomanův slovník, se dostala z 900 tisíc na 5,4 milionu korun, což je o celé 3 miliony víc, než byl dosavadní Hynaisův rekord. Ten dosud držel reprezentativní alegorický obraz Mír, který byl v květnu 2001 na aukci Dorothea vydražen za 2,4 milionu korun. Nutno poznamenat, že za celých jedenáct let se na trhu žádné srovnatelné dílo neobjevilo. Dosažená cena je současně jednou z nejvyšších cen za umění 19. století. Za vyšší částky jsou dražena jen díla Jakuba Schikenedera. I ten byl v aukci zastoupen, a to hned třemi díly, dvěma interiéry a jedním mořem. Všechny tři malby se prodaly s výraznými nárůsty za ceny od 2 do 5,5 milionů korun.

Václav Tikal: Na periferii věku / 1956

Václav Tikal: Na periferii věku / 1956 / olej na plátně / 97 x 130 cm / cena: 1 140 000 Kč

O druhý autorský rekord v kategorii umění 19. století se postaral obraz Žena s dítětem od Jaroslava Čermáka. Z vyvolávací ceny 1,8 milionu se dostal až na částku 2,88 milionu korun. Velice dobře se prodala také dvojice obrazů Antonína Hudečka, jehož raná díla v posledních dvou letech zaznamenávají výrazný růst cen. Obraz Z Okoře s postavou oráče za soumraku z roku 1898 byl vydražen za 1,56 milionu, o dvanáct let mladší V lese se prodal za vyvolávací cenu 1,02 milionu korun. Úspěchem je rovněž cena 480 tisíc korun za symbolistní obraz Pomsta mrtvému od Jaroslava Panušky, temperu na papíře z roku 1901. I v tomto případě se jedná o autorský cenový rekord.

Jaroslav Panuška: Pomsta mrtvému / 1901

Jaroslav Panuška: Pomsta mrtvému / 1901 / tempera na lepence / 50 x 64 cm / cena: 480 000 Kč

Z klasické moderny se vedle již zmiňovaného Fillova plátna nejvíce bojovalo o stylizovaný portrét herce Václava Vydry v roli krále Leara od Josefa Čapka. Působivá malba z konce 20. let se dostala z 4,2 na 7,56 milionu korun, což z ní dělá třetí nejdražší Čapkův obraz. Podobně výrazný nárůst zaznamenala také Špálova krajina Na Orlici, která se dostala z 3,36 na víc jak 5 milionů korun. Velký zájem vyvolal také pozdější bronzový odlitek Gutfreundovy sochy Milenci, který se prodal za 480 tisíc korun. Jen za vyvolávací cenu byl naopak přiklepnut obraz Františka Tichého Bílí černoši, minimální podání nicméně v tomto případě bylo nezanedbatelných 1,06 milionu korun.

Dva nové autorské rekordy padly také v kategorii poválečného umění, a to za díla Josefa Hlinomaze a Karla Vacy. Hlinomazovo rozměrné plátno 20. století se dostalo z 540 na 960 tisíc korun, což je čtyřnásobek umělcova dosavadního aukčního rekordu. Vacova abstraktní Kompozice z roku 1968 se prodala za 432 tisíc korun, přičemž její dražba začínala na méně něž polovině této částky. Dvěma vynikajícími plátny byl v nabídce zastoupen Václav Tikal. Obraz Atomové letiště z roku 1946 s cenou 1,56 milionu korun vyrovnal autorovo dva roky staré maximum, o deset let mladší obraz Na periferii věku se prodal za 1,14 milionu korun. Z děl s vyvolávací cenou na půl milionu korun zůstala nevydražena jen pětice obrazů – díla Karla Černého,Václava Špály, Jana Baucha, Josefa Istlera a Jakuba Obrovského.