Impresionisté a moderna v New Yorku, květen 2011

Minulý týden proběhly v New Yorku večerní aukce impresionistů a moderního umění společností Sotheby’s a Christie’s. I když obě společnosti zaznamenaly několik zajímavých prodejů, celkový obrat obou aukcí zaostal za loňskými výsledky.

Pablo Picasso: Čtenářky / 1934
olej na plátně / 92 x 73 cm / cena: 21 362 500 USD

Sotheby’s nabízelo 59 položek, z nich se prodaly téměř tři čtvrtiny. Značná část dražených položek však nesplnila očekávání. Celkový výnos činil 170,5 milionu dolarů (loni 195,7 milionu). Nejdražší položkou aukce bylo plátno Pabla Picassa Čtenářky z roku 1934. Licitátor Tobias Meyer přiklepnul toto dílo asijskému dražiteli na sále za 19 milionů (s aukční provizí celkem 21,4 milionu), tedy výrazně pod hranicí předaukčního odhadu 25–35 milionů dolarů (odhady jsou uváděny bez aukční provize). Obraz zobrazuje čtoucí Picassovu milenku Marii-Thérèse spolu s její sestrou a na trhu se naposledy objevil v roce 1981.

Paul Gaugin: Mladá Tahiťanka / kolem 1893
exotické dřevo, komb. materiály / výška 24,5 cm / cena: 11 282 500 USD

Velký zájem dražitelů naopak vzbudilo rozměrné surrealistické plátno Paula Delvauxe Karyatidy z roku 1946. Cena za obraz třikrát překročila spodní hranici předaukčního odhadu (3–5 milionů) a zastavila se těsně nad hranicí 9 milionů dolarů. S velkým očekáváním byla nabízena dřevěná busta Paula Gaugina Mladá Tahiťanka, kterou autor zhotovil mezi lety 1890 a 1893 během svého prvního pobytu na Tahiti. Podle soupisu Gauginova díla jde o jednu z osmi známých dřevěných soch, které Gaugin během svého života zhotovil. Vysoký předaukční odhad (10–15 milionů dolarů) naznačoval, že pokud se prodá, půjde o umělcův nový aukční rekord v sochařské kategorii. Na sále však busta větší zájem nevyvolala a byla přiklepnuta jedinému dražiteli na telefonu za 11,3 miliony dolarů. Aukcí socha naposledy prošla před padesáti lety, kdy byla v Londýně vydražena za 11 500 liber. Další významnou položkou večera se stal fauvistický portrét Alexeje Jawlenského Dáma se zeleným vějířem z roku 1912, prodaný za 11,3 milionu dolarů.

Claude Monet: Topoly / 1891
olej na plátně / 116,2 x 72,2 cm / cena: 22 482 500 USD

Následující večer se konala aukce Christie’s, kde bylo prodáno 82 procent z nabízených 57 položek. Celkový výnos činil více než 156 milionů dolarů (loni to bylo 229 milionů; nepočítaje v to rekordní Picassův obraz Akt, zelené listy a busta, který sám stál 106,5 mililonu). Krajina Claude Moneta, kterou společnost vybrala na obálku katalogu, se stala i nejdražší položkou aukce a současně další ukázkou velice dobře zhodnoceného vkladu. Olej na plátně Topoly z roku 1891 našel nového majitele za 22,5 milionu dolarů. Dosud nikdy nerestaurované plátno bylo v Christie’s naposled draženo v roce 2000. Vítěz aukce za něj tehdy zaplatil 7 milionu dolarů, tedy jen necelou třetinu dnešní ceny.

Maurice Vlaminck: Krajina na předměstí / 1905 / olej na plátně / 65 x 81 cm / cena: 22 482 500 USD

Za stejnou částku jako Monetovo plátno (22,5 milionu dolarů) byl vydražen i obraz Maurice Vlamincka Krajina na předměstí z roku 1905. Toto plátno se tak stalo nejdražším autorovým dílem prodaným na aukci. Mezi dalšími nabízenými díly lze vyzdvihnout zejména plátno Pierre Bonnarda Malá snídaně z roku 1936. Tento mnohokrát vystavovaný obraz dosud změnil majitele jen třikrát, naposledy v roce 1949. Výsledná cena 6,2 milionu dolarů ale nakonec zůstala pod spodní hranicí předaukčního odhadu.

Pierre Bonnard: Malá snídaně / 1936 / olej na plátně / 63,5 x 95 cm / cena: 6 242 500 USD