Impresionisté v New Yorku, podzim 2011

V úterý a ve středu 1. a 2. listopadu se v New Yorku uskutečnily večerní aukce impresionismu a moderního umění společností Sotheby’s a Christie’s. Dohromady na nich sběratelé utratili 341 milionů dolarů. To v meziročním srovnání představuje pokles o 25 procent, stejně zaměřené aukce loni v listopadu vynesly o 118 milionů dolarů více.

Edgar Degas / Čtrnáctiletá tanečnice / 1879-81

bronz a kombinované materiály / výška 102,9 cm / nevydraženo

Newyorský podzimní blok večerních aukcí v úterý 1. listopadu neslavně zahájila aukční síň Christie’s. Celkový výnos aukce činil jen 141 milionů dolarů, což je hluboko pod spodní hranici předaukčních odhadů (221,1 až 304,3 milionů dolarů; odhady na rozdíl od konečných cen v sobě nezahrnují aukční provizi). Tento slabý výsledek znamenal pokles i proti letošní jarní sezóně (156 milionů dolarů). Vysoké procento nepodaných položek 38 procent, je jedním z nejhorších výsledků večerních aukcí Christie’s. Hůře na prodaná procenta dopadla snad jen aukce na podzim 2008, která proběhla těsně po pádu banky Lehman Brothers. Tehdy bez kupce zůstalo 44 procent z nabízených položek.

Max Ernst: Ukradené zrcadlo

Max Ernst: Ukradené zrcadlo / 1941
olej na plátně / 65 x 81 cm / cena: 16 322 500 USD

Největším zklamáním akce se stala socha Edgara Degase Čtrnáctiletá tanečnice, jež zůstala nevydražená na částce 18,5 milionů dolarů, tedy hluboce pod odhadem (25–35 milionů dolarů). V únoru 2009 byla jiná varianta této sochy v Londýně vydražena v přepočtu za 19 milionů dolarů. Po tomto neúspěšném prodeji zavládla na sále značná nejistota – jako by se dražitelé zalekli. I další průběh aukce přinesl takovýchto hluchých okamžiků nezvykle mnoho. Řada klíčových položek aukce, jako například Renoir, Giacometti či Picasso, zůstaly nevydraženy. Z jedenácti prací Pabla Picassa zůstalo hned sedm nevydraženo.

Pablo Picasso: La femme qui pleure, I

Pablo Picasso: La femme qui pleure, I / 1938
suchá jehla, papír / 69 x 49 cm / cena: 5 122 500 USD

Ještě, že se dařilo surrealistickým dílům. Nejdražší položkou aukce byl obraz Maxe Ernsta Ukradené zrcadlo, který se stal současně i Ernstovým nejdražším dílem prodaným na aukci. Plátno našlo nového majitele za 16,3 milionu dolarů, přičemž dosavadní rekord z letošního června byl jen na 3,9 miliónu dolarů. Druhou rekordní položkou akce byla Picassova grafika Sedící žena, vydražená za 5,1 milionů dolarů. Tím se tato grafika stala nejdražší grafikou prodanou na aukci (o cenách grafik více zde).

Za neúspěšnou dražbou stojí agresivní předaukční odhady, což posléze uznal i ředitel sekce impresionismu v Christie’s: „I když jsme si vědomi nepříznivé ekonomické situace obzvlášť v Evropě, mysleli jsme, že významné položky vysoko nastavené odhady ustojí. Ale mýlili jsme se.“

Gustav Klimt: Litzlberg am Attersee

Gustav Klimt: Litzlberg am Attersee / 1915

olej na plátně / 110 x 110 cm / cena: 40 402 500 USD

Následná aukce konkurenčního domu Sotheby’s skončila přes nepříznivé zvěsti z předchozího večera nečekaně uspokojivě, zejména pokud jde o prodejní úspěšnost. Pravděpodobně ale jen díky tomu, že navrhovatelé na poslední chvíli souhlasili s nižšími prodejními cenami. Vzhledem k tomu, že jednotlivé položky v newyorských aukcích nemají pevně stanovenou vyvolávací cenu, mohli experti Sotheby’s po aukci z předchozího večera s navrhovateli, vyhodnocovat situaci a snižovat ceny, za které mohou dílo prodat. Čtyřiadvacet hodin následujících po aukci Christie’s bylo nepochybně hodně hektických. Konečný obrat aukce činil 199,8 milionů dolarů (včetně aukční provize), což je lehce nad spodní hranicí předaukčních odhadů (167,6 až 229,9 milionů dolarů). Procentuální úspěšnost nicméně byla vysoká, majitele našlo více než 81 procent položek.

Gustave Caillebotte: Most v Argenteuil a Seina

Gustave Caillebotte: Most v Argenteuil a Seina / 1883

olej na plátně / 65,5 x 81,6 cm / cena: 18 002 500 USD

Nejdražším prodaným dílem večera se stala krajina Gustava Klimta Litzberg u Atterského jezera, o kterém jsme před časem podrobně informovali (zde). Toto plátno, adjustováné v originálním rámu Josefa Hoffmanna, bylo nakonec vydraženo za 40,4 milionu dolarů, tedy vysoko nad hranici neveřejného odhadu 25 milionů dolarů. Padly i dva autorské rekordy. První byl dosažen u obrazu Gustava Caillebotta Most v Argenteuil a Seina, vydraženého za 18 milionů dolarů. Druhý rekord padl v případě obrazu Sen (Rafaela na zeleném pozadí) od Tamary de Lempicka, jeho cena se zastavila na částce 8,5 milionu dolarů.

Tamara de Lempicka: Sen

Tamara de Lempicka: Sen / 1927
olej na plátně / 81,3 x 56,5 cm / cena: 8 482 500 USD

Velkým překvapením večera bylo vyřazení monumentálního Mattisova reliéfu Akt zezadu, který byl v katalogu uváděn s předaukčním odhadem 20 až 30 milionů dolarů. Licitátor Tobias Meyer však hned na začátku aukce oznámil, že tato položka byla den před aukcí prodána. Bližší informace nebyly zveřejněny, ale v zákulisí se šeptalo o ceně 120 milionů dolarů, kterou měl nový majitel údajně za reliéf zaplatit. Před rokem byla jiná varianta tohoto díla vydražena za 48,8 milionů dolarů.