Index ART+ v roce 2012

Vývoj indexu českého trhu s uměním v roce 2012

Index ART+ zakončil rok 2012 na svém novém maximu 793,62 bodů. Oproti prosinci 2011 tak povyrostl o 58 procent. Takto strmý růst český trh s uměním v uplynulých deseti letech dosud nikdy nevykázal. Nevýrazněji rostl v roce 2006, kdy se hodnota indexu meziročně zvýšila o 48 procent. Rekordní výsledky se odvíjejí nejen od zvýšení celkového obratu, ale také od rostoucí výše příhozů. Ve větší míře než v předchozích dvou letech byla dražená díla prodávána s výraznými cenovými nárůsty.

Celkem loni sběratelé a investoři na aukcích utratili 880 milionů korun (včetně aukční provize), o třetinu víc než o rok dřív. Rekordní obrat roku 2009 pak loňský rok překonal o 17 procent. Průměrná výše cenových nárůstů oproti vyvolávací ceně loni byla rekordních 42 procent. V předchozích čtyřech letech se průměr nárůstů pohyboval kolem 30 procent.

Zvýšila se také prodejní úspěšnost z hlediska ceny. Loni byla na aukcích nabízena umělecká díla a starožitnosti za 830 milionů korun (součet vyvolávacích cen bez aukční provize), což je o pětinu více než v roce 2011. Odečteme-li od realizovaných prodejů dosažené nárůsty, vychází prodejní úspěšnost na 62 procent, o rok dřív to bylo o 5 procent méně. Úspěšnost z hlediska počtu prodaných položek se však meziročně snížila z 45 na 41 procent. Zjednodušeně řečeno: ze stovky nabízených položek jich nového majitele našlo jen 41, šlo však o ta nejdražší díla a jejich cena v průběhu aukce oproti minimálnímu podání ještě o dvě pětiny vzrostla.

Uvedené statistiky jen potvrzují komentáře zástupců aukčních síní a starožitníků, které v letošní Ročence ART+ opakovaně zaznívají, že se dále rozevírají nůžky mezi špičkovými kusy a průměrným zbožím. Jakkoliv tato situace odpovídá mezinárodním trendům, vzhledem k velikosti českého trhu a velkému počtu konkurujících si aukčních síní je značně riziková. Okruh kupců, kteří jsou schopni nakupovat díla v nejvyšších cenových relacích, je poměrně omezený. S růstem cen se tak zvyšuje i nestabilita trhu, neboť zvětšující se část celkového obratu je závislá na zmenšujícím se počtu hráčů.

Dílčí autorské rekordy ve středním cenovém pásmu však svědčí o tom, že tento krizový scénář zatím není aktuální. Současný růst není tažen jen prodeji obrazů nad deset milionů korun – byť tyto samozřejmě hrají důležitou roli –, ale i tím, že se pozvolna rozšiřuje okruh autorů, kteří jsou sběratelsky atraktivní a jejichž ceny se zvyšují. Nadějný je v tomto směru hlavně rostoucí zájem o poválečné umění a umění 19. století. Oba tyto segmenty byly dlouhodobě podhodnoceny a stále vykazují prostor pro další růst cen.

Vývoj trhu s uměním loni též pozitivně ovlivnil vstup nové aukční síně a zvýšená aktivita čínských kupců. Společnost Adolf Loos Apartment and Gallery v minulých letech pořádala večerní aukce společně s aukční síní 1. Art Consulting. Její osamostatnění ve výsledku neznamenalo rozdělení tržeb mezi dva subjekty, ale zvýšení celkového objemu trhu o 81 milionů korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Svůj obrat navíc dokázala meziročně zvýšit i společnost 1. Art Consulting. Trhu s asiatiky, což dnes znamená zejména čínské umění, věnujeme samostatnou studii. V souvislosti s vývojem Indexu ART+ stačí poznamenat, že celkový obrat v tomto segmentu se oproti minulým letům téměř zčtyřnásobil a loni činil 120 milionů korun.


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<