Jaroslav Panuška 2010

Mezi nejdražší díla nadcházející aukce společnosti Sýpka patří obraz Jaro v horách od Jaroslava Panušky. I kdyby se prodal jen za vyvolávací cenu, stane se nejdražší autorovou krajinou prodanou v aukci.

Jaroslav Panuška: Vodník / olej na plátně / 35 x 55,5 cm

Jaroslav Panuška je dnes širší veřejnosti znám spíše díky svým vodníkům a strašidlům. Historik umění Otto M. Urban si před čtyřmi lety vybral jednoho z jeho démonu na plakát výstavy V barvách chorobných, která byla věnována dekadenci v českém umění přelomu 19. a 20. století, a obraz Vodník, vydražený v červnu na aukci společnosti 1. Art Consulting za 380 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize), také drží titul nejdražšího autorova díla. Že byl Jaroslav Panuška také krajinářem, jedním z reprezentantů Mařákovy školy se občas zapomíná.

Jaroslav Panuška: Jaro v horách / olej na plátně / 90 x 100 cm

Ceny Mařákovců v posledních měsících letí vzhůru a zdaleka se to již netýká jen Kavána a Kalvody. Tři nejdražší Panuškovy krajiny se prodaly v letošním roce. Na březnové aukci Galerie Pictura byl obraz Krajina s rybníkem z roku 1899 vydražen za 180 tisíc korun. Jeho dražba přitom začínala na pouhých 20 tisících korun. Na dubnové aukci Galerie Kodl se pak obraz Babí léto vyšplhal z 55 na 190 tisíc korun. Cesta za kostelem se na téže aukci dostala ze 100 na 120 tisíc korun.

Jaroslav Panuška: Krajina s rybníkem / 1899 / olej na lepence / 36,5 x 51 cm

Vyvolávací cena obrazu Jaro na horách, který bude dražen v neděli 24. října na aukci společnosti Sýpka, je stanovena na rekordních 200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se jedná o malbu z doby před rokem 1910, navíc o poměrně rozměrný formát, nejde říct, že by požadovaná cena byla nerealistická.

Jaroslav Panuška: Babí léto / olej na plátně / 62 x 83 cm

Průřezová výstava Panuškovou malířskou tvorbou je do půlky listopadu k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové.