Jubilejní aukce nabídla britské umění

Christie's 30. 6. 2016

250. aukce Christie's v Londýně představila kurátorský výběr 31 děl britského umění. Přinesla celou řadu nových autorských rekordů a díky propadu libry přilákala nebývalé množství zahraničních dražitelů, zejména z Asie a USA. Zdá se, že i po odhlasování Brexitu je britský trh s uměním (alespoň prozatím) v dobré kondici.

Henry Moore: Reclining Figure / 1951 patinovaný bronz / délka 230 cm cena: 24 722 500 GBP Henry Moore: Reclining Figure / 1951
patinovaný bronz / délka 230 cm
cena: 24 722 500 GBP

Aukce s názvem Defining British Art vydělala téměř 99,5 milionu liber (všechny ceny včetně provize). Celkem 33 katalogových čísel (2 byla stažena z prodeje) pokrývala zhruba období předchozích dvou a půl století. Byla zde zastoupena především malířská díla, a to od Joshuy Reynoldse přes Johna Constabla a Williama Turnera, preraffaelity Johna Everetta Millaise a Dante Gabriela Rossettiho až po Luciana Freuda či jednoho z mála zastoupených sochařů, Henryho Moora. Prodáno bylo celkem 27 děl, což znamená úspěšnost 87%.

Nejdražší dílem večera se stala bronzová Ležící figura Henryho Moora, která překonala horní hranici odhadu (20 milionů liber) a její cena se vyšplhala v novém autorském rekordu až na 24,7 milionu liber. Pomyslné druhé místo obsadila malba Francise Bacona Version No. 2 of Lying Figure With Hypodermic Syringe z roku 1968, za kterou nový majitel zaplatil 20,24 milionu liber. Překvapením aukce byl velký zájem zahraničních dražitelů o olej Alfreda Jamese Munningse zobrazující královnu Alžbětu II. se svým závodním koněm Her Majesty The Queen and ‘Aureole’ in the Paddock at Epsom before the Coronation Cup at the Derby meeting, 1954, který vyhnali až na 2,1 milionu liber (horní hranice odhadní ceny byla třetinová).

John Constable: View on the Stour near Dedham / 1821-22 olej na plátně / 129.4 x 185.3 cm cena: 14 082 500 GBP John Constable: View on the Stour near Dedham / 1821-22
olej na plátně / 129,4 x 185,3 cm
cena: 14 082 500 GBP

Ze staršího umění byla nejúspěšnějším obrazem (a zároveň třetím nejdražším v aukci) velkoformátová krajinná skica View on the Stour near Dedham Johna Constabla prodaná za 14,1 milionu liber. Portrét Lucy Long, Mrs. George Hardinge Joshuy Reynoldse z roku 1778 získal nový majitel za 3,78 milionu. V novém aukčním maximu 3,27 milionu liber se prodalo dílo Frederica Lorda Leightona Golden Hours. Zajímavá byla i cena pastelu D. Gabriela Rossettiho Portrait of Jane Morris vydražená vysoko nad odhadní cenou za více než 602 tisíc liber.

Ze žijících britských umělců měla pak největší úspěch díla Bridget Riley (nar. 1931), jejíž malba Untitled (Diagonal Curve) ze 60. let byla vydražena za 4,34 milionu liber, opět v novém autorském maximu. To zaznamenal i její generační souputník Frank Auerbach.

Bez nového majitele zůstala malba Luciana Freuda Ib and her Husband z roku 1992, od které se očekával výsledek okolo 18 milionů liber.

Dante Gabriel Rossetti: Portrait of Jane Morris (detail) barevné křídy na papíře / 50,1 x 40,3 cm cena: 602 500 GBP Dante Gabriel Rossetti: Portrait of Jane Morris (detail)
barevné křídy na papíře / 50,1 x 40,3 cm
cena: 602 500 GBP