Koberec podle Bauhausu

Aukční akvizice Umělecko - průmyslového muzea

Letos v únoru byl ve dražbě domu Sýpka prodán po delší licitaci koberec inspirovaný tvorbou německého Bauhausu. Tento nákup je zajímavým příkladem akvizice domácí sbírkotvorné instituce na aukčním trhu.

Textilie / kolem 1925
140 x 282 cm
cena: 72 000 Kč / Sýpka 23. 2. 2014

Tkaná textilie zdobená geometrickým vzorem o rozměrech 140 x 282 cm vzbudila pozornost teprve při druhém pokusu o prodej. Stejný aukční dům jí nabízel již před několika lety s nižší vyvolávací cenou, kdy zůstala bez majitele. Tentokrát však zájem publika upoutala atribuce spojující tento koberec vytvořený v Československu v polovině 20. let 20. století s vlivem proslavené výtvarné školy Bauhaus v německém Dessau. Tuto souvislost potvrzuje též Anna Susanne ve sborníku Das Bauhaus im Osten, kde byl uvedený koberec roku 1997 publikován.

Dražbu nakonec vyhrálo pražské Uměleckoprůmyslové museum, jehož zástupce dražil po telefonu mimo jiné proti další veřejné sbírkotvorné instituci ze sousedního Německa. Cena se vyšplhala z původních 9,5 tisíc na 72 tisíc korun včetně aukční provize. K nákupu se pro ART+ vyjádřila kurátorka sbírky textilu a módy UPM Konstantina Hlaváčková: „Do sbírky textilního umění a hraček přírůstky prostřednictvím aukcí získáváme ojediněle. Před několika lety jsme měli zájem vydražit koberec od Antonína Kybala, ale jeho cena byla nad naše možnosti. Tento rok jsme získali dva předměty – koberce, které nám pomohly doplnit, alespoň částečně, období, která nejsou ve sbírce dostatečně zastoupena: secese a umění mezi lety 1910–1920. Secesní koberec je příkladem geometrického secesního ornamentu, který ve sbírce UPM není dostatečně zastoupen. Rádi bychom tento přírůstek bezprostředně využili a doplnili jím výstavu, kterou UPM uvádí v Obecním domě pod názvem Vitální umění. Také druhý koberec se v blízké době expozičně uplatní v chystané expozici českého kubismu v Domě u Černé Matky Boží.

Bachtiari / 19. stol.
700 x 470 cm
cena : 260 000 Kč /
Zezula 9. 11. 2013

Na domácích aukcích se mohou zájemci setkat s nabídkou koberců a dekorativních textilií relativně často. Nejvíce zastoupeny jsou tradiční předoasijské koberce, jimž patří i aukční rekord v této oblasti z loňského roku, kdy byl vydražen v Aukčním domě Zezula rozměrný Bachtiari za konečných 260 tisíc korun. Ceněny jsou též novější evropské práce vytvořené podle návrhů známých výtvarníků. Zde je dobrým příkladem dílo Antonína Kybala, jehož textilní kompozice na domácím trhu zřídkakdy zůstanou bez nového majitele.

Antonín Kybal: Koberec
320 x 180 cm
cena: 142 000 Kč /
Sýpka 24. 10. 2010