Kokoschka, Matisse, Buffet..

Nejdražší díla zahraničního umění na českých aukcích v roce 2016

Děl zahraničních autorů prošla minulý rok trhem celá řada. Nad milion korun se jich prodalo celkem 20, bereme-li tedy v potaz artefakty 19. a 20. století. Již tradičně byla v tomto segmentu nejaktivnější aukční síň European Arts, jednotlivé obrazy však dražily i ostatní aukční domy. Uvádíme druhou verzi tohoto top 10, kde je zahrnuta i monumentální malba K. W. Diefenbacha, která nám z něj předtím nedopatřením vypadla.

Finanční objem tohoto segmentu se výrazně zvedl nejen díky velkému objemu děl, ale i kvůli oleji Oskara Kokoschky Žáby, který byl v listopadu u Adolf Loos Apartment and Gallery prodán za 37,7 milionu korun a stal se druhým nejdražším obrazem roku.

Novinkou oproti situaci před deseti lety je, že většina nabízených děl jsou novodobé importy, bez historické vazby na naše prostředí. To mimo jiné dokazuje, že český trh s uměním dokáže cenově konkurovat zahraničním aukcím.

Do následujícího top 10 zahrnujeme díla zahraničních autorů 19. a 20. století. Nenajdete zde proto monumentální barokní obraz německého malíře holandského školení Johanna Spilberga s námětem Judity a Holoferna, který prodal Arthouse Hejtmánek za více než 11,6 milionu korun. Ten řadíme do kategorie starých mistrů.

Díla poměrově odpovídají skutečným velikostem kromě velmi rozměrného obrazu Sfinga K. W. Diefenbacha. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

Oskar Kokoschka: Žáby, 23 .8. 1968, olej na plátně, 61 x 92 cm,  cena: 37 700 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

1 / Oskar Kokoschka: Žáby / 1968
olej na plátně / 61 x 92 cm
cena: 37 700 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016

Olej Oskara Kokoschky Žáby z 23. 8. 1968 přímo reagoval na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Dosažená cena je celosvětovým rekordem za Kokoschkovo poválečné dílo.

Eugéne-Louis Boudin: Touques, le vieux port a marée basse / 1890	 olej na plátně / 46 x 65 cm / cena: 2 856 600 Kč / European Arts 6. 3. 2016

2 / Eugéne-Louis Boudin: Touques, le vieux port a marée basse / 1890
olej na plátně / 46 x 65 cm
cena: 2 856 600 Kč / European Arts 6. 3. 2016

Hned dvě díla tohoto francouzského impresionisty se dostala do loňského top 10 zahraničních děl. Touques, Le vieux port a marée basse  z roku 1890 sice nepřekonal horní cenový odhad, ale po souboji dražitelů v sále i na telefonu vystoupal až na částku 2,86 milionu korun. Další malířův olej, o tři roky mladší Riviére Morte a Deauville, s cenou 2,05 milionu korun v našem žebříčku zaujal osmou pozici.

Bernard Buffet:	 Le phare / 1980	 olej na plátně / 73,3 x 91,8 cm	 cena: 2 608 200 Kč / European Arts 15. 5. 2016

3 / Bernard Buffet: Le phare / 1980
olej na plátně / 73,3 x 91,8 cm
cena: 2 608 200 Kč / European Arts 15. 5. 2016

Nejmladší zahraniční malba loňského roku Le Phare Bernarda Buffeta z roku 1980 vydražená v květnu za 2,61 milionu korun je pro Buffetovo dílo z 80. let úspěch ve celosvětovém kontextu.

André Lhote: Arlequin / kolem r. 1930 olej na plátně / 63,8 x 49,6 cm cena: 2 546 100 Kč / European Arts 15. 5. 2016

4 / André Lhote: Arlequin / kolem r. 1930
olej na plátně / 63,8 x 49,6 cm
cena: 2 546 100 Kč / European Arts 15. 5. 2016

Na doposud nejvyšší cenu na domácím trhu v květnu dosáhl již vícekrát nabízený André Lhote s olejem Arlequin z počátku 30. let. Překonal tak téměř trojnásobně dosavadní rekord drobného oleje Les Baigneurs prodaného koncem roku 2015 za 882 tisíc korun. Říjnová aukce European Arts pak nabídla ještě další jeho obraz Ležící akt (571 tisíc korun).

5 / Karl Wilhelm Diefenbach: Velká Sfinga v Gíze / 1903     olej na plátně    / 240 x 335 cm     cena: 2 232 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

5 / Karl Wilhelm Diefenbach: Velká Sfinga v Gíze / 1903
olej na plátně    / 240 x 335 cm
cena: 2 232 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Dlouhý licitační boj se na červnové aukci Arthouse Hejtmánek vedl o monumentální olej Velká sfinga v Gíze německého umělce a mystika Karla Wilhelma Diefenbacha. Vydražen byl v novém celosvětovém rekordu za 2,23 milionu korun. Vyvolávací cena přitom činila pouhých 595 tisíc korun. Diefenbachovo dílo bylo u nás komplexněji představeno v roce 2015 v rámci výstavy Umělci a proroci v Národní galerii.

Amedeo Modigliani: Matamore / 1915	 tužka na papíře / 43,3 x 26,5 cm	 cena: 2 173 500 Kč / European Arts 15. 5. 2016

6/ Amedeo Modigliani: Matamore / 1915
tužka na papíře / 43,3 x 26,5 cm
cena: 2 173 500 Kč / European Arts 15. 5. 2016

Jde o první dílo Amedea Modiglianiho na domácím trhu. Kresba Matamore zároveň dosáhla na nejlepší výsledek ze všech v minulém roce nabízených prací na papíře.

Maurice Utrillo: Paysage à Lucenay		 olej na plátně / 46,7 x 55,7 cm cena: 2 111 400 Kč / European Arts 2. 10. 2016

7 / Maurice Utrillo: Paysage à Lucenay
olej na plátně / 46,7 x 55,7 cm
cena: 2 111 400 Kč / European Arts 2. 10. 2016

Paysage à Lucenay Maurice Utrilla z roku 1922 byla vydražena za 2,11 milionu korun zájemcem ze sálu. Na domácím trhu je to teprve šesté Utrillovo dílo v aukci, cena je druhá nejnižší.

Francis Picabia: Sans titre (Paysage)		 olej na plátně / 40 x 30 cm	 cena: 2 049 300 Kč / European Arts 6. 3. 2016

8 / Francis Picabia: Sans titre (Paysage)
olej na plátně / 40 x 30 cm
cena: 2 049 300 Kč / European Arts 6. 3. 2016

Impresionismem ovlivněné plátno Sans titre (Paysage) Francise Picabii získalo nového majitele za 2,05 milionu korun. Bojovali o něj tři zájemci na telefonu a jeden v sále. Úspěch měla i jeho Paysage vydražená za 1,62 milionu korun (120. místo ze 198 milionových položek loňského roku).

Eugéne-Louis Boudin: Riviére Morte a Deauville / 1893	 olej na plátně / 51 x 75 cm	 cena: 2 049 300 Kč / European Arts 2. 10. 2016

9 / Eugéne-Louis Boudin: Riviére Morte a Deauville / 1893
olej na plátně / 51 x 75 cm
cena: 2 049 300 Kč / European Arts 2. 10. 2016

Henri Matisse:	Nu en buste / 1919	 tužka na papíře	 / 43,2 x 26,7 cm	 cena: 1 987 200 Kč / European Arts 15. 5. 2016

10 / Henri Matisse: Nu en buste / 1919
tužka na papíře / 43,2 x 26,7 cm
cena: 1 987 200 Kč / European Arts 15. 5. 2016

Signovaná Matissova kresba tužkou Nu En Buste je první draženou umělcovou kresbou na domácím trhu. Odhadovaná cena 2,7 až 3,5 milionu sice dosažena nebyla, ale nový majitel si kresbu odnesl za 1,99 milionu korun.

Z dalších zahraničních děl měli zájemci loni například možnost usilovat hned o dvě malby Andrého Deraina. Kromě Zátiší v krajině s cenou 1,92 milionu (103. místo v rámci milionových položek, Galerie Kodl) byla v březnu za 1,2 milionu korun vydražena i přímořská krajina Gravelines, entréé du port (163. místo, European Arts). Galerie Kodl nabídla také dílo dalšího zakladatele fauvismu Maurice de Vlamincka, jmenovitě Kytici (1,68 milionu, 116. místo). Do seznamu zahraničních děl přispělo i Dorotheum s květinovým zátiším Z Alp rakouské malířky Marie Egner (1,56 milionu, 125. místo).