Konec prvního pololetí

Pololetní výsledky Sotheby's a Christie's 2011

Aukce poválečného a současného umění v Londýně, které se konaly koncem června, vynesly aukčním domům Christie’s a Sotheby’s jedny z nejlepších výsledků ve své kategorii.

Francis Bacon: Studie k portrétu / 1953 / olej na plátně / 198 x 137,5 cm / cena: 17 961 250 liber

Francis Bacon: Krčící se akt / 1961 / olej na plátně / 198 x 145 cm /
cena: 8 329 250 liber

Jako první proběhla aukce Christie’s, která vynesla 78,8 milionu liber. To představuje druhý nejlepší londýnský výsledek společnosti v této kategorii. Z nabízených 65 položek našlo nového majitele plných 82 procent. Nejdražší položkou aukce se stal rozměrný olej Francise Bacona Studie k portrétu z roku 1953. Obraz pochází z významného Baconova období, kdy měl malíř svůj ateliér v Royal College of Art. Plátno vydražil zájemce z Ruska za 17,9 milionu liber (neveřejný předaukční odhad počítal s částkou 10–15 milionů liber bez aukční provize). Nejdražším Baconovým dílem ale stále zůstává Triptych, který v roce 2008 koupil za 86,3 milionu dolarů rovněž sběratel z Ruska, Roman Abramovič.

Druhou nejdražší položkou aukce se stal portrét Maa od Andy Warhola, jenž se prodal za téměř 7 milionů liber. Stěžejní část aukční nabídky tvořila sbírka galeristky a sběratelky Kay Saatchi, exmanželky význačného sběratele Charlese Saatchiho, která se rozhodla část své kolekce nabídnout k prodeji. Tato dvojice v 90. letech sehrála významnou roli na britské umělecké scéně, kdy výrazně podporovala nastupující generaci umělců označovaných jako YBA (Young British Artists). Stejné provenience bylo i pět prací na papíře Luciana Freuda ze 40. let, jejichž výsledné ceny se pohybovaly v rozmezí od 193 tisíc až po více než milion liber za kus. V nabídce nechybělo i několik děl Gerharda Richtera, které se ale až na jednu výjimku dražily kolem spodní hranice aukčního odhadu.

Gerhard Richter. 1024 barev / 1974

olej na plátně / 96,3 x 96,3 cm /
cena: 4 297 250 liber

Následná aukce Sotheby’s skončila ještě lépe. Výnos 108,8 milionu liber je dokonce nejlepším mimonewyorským výsledkem v této kategorii vůbec. Prodalo se téměř 90 procent z nabízených 88 děl. Konečný výsledek byl více než dvakrát lepší než loni. Velkou zásluhu na tom měla i speciální nabídka německého poválečného umění z 60. a 70. let. Více než třetina položek totiž pocházela ze sbírky hraběte Christiana Duerckheima-Ketelhodta, jenž se při budování své sbírky zaměřil na německé umělce, kteří odešli z východního bloku na západ (Baselitz, Richter, Polke, Palermo). Jeho kolekce nakonec vynesla 60,4 miliony liber (téměř dvakrát víc než činila hranice spodního odhadu). Například o figurativní plátno Gerharda Richtera Sestry byl takový zájem, že po prvním příhozu na 800 tisíc jiný zájemce přihodil rovnou na 1,9 milionu liber. Výsledná suma se ale vyšplhala až na 2,5 milionu liber (odhad 1,2–1,8 milionu). Obraz 1024 barev se prodal dokonce za 4,3 milionu liber (odhad 1–1,5 milionu).

Georg Baselitz: Spekulatius / 1965

olej na plátně / 162,7 x 132 cm /
cena: 3 233 250 liber

V čem ovšem v aukční dům Sotheby’s nemohl s Christie’s soupeřit, byla dražba obrazu Francise Bacona. Nabízené plátno, Krčící se akt z roku 1961, se sice s cenou 8,3 milionu liber stalo nejdražší položkou večera, výsledná částka však zůstala pod spodní hranicí odhadu (7–9 milionu liber bez aukční provize). V rámci německé sbírky bylo v nabídce i devět děl Gerorga Baselitze, který měl v roce 2009 v pražském Rudolfinu rozsáhlou výstavu, na které byly vystaveny práce z let 1960 až 2008. Baselitzova díla byla vydražena většinou nad horní hranicí aukčního odhadu a výsledné ceny se pohybovaly v rozpětí od 881 tisíc do 3,2 milionu liber.

Obě aukce dohromady vynesly více než 236 milionů liber, což představuje nárůst o 102 procent oproti loňskému létu. Pozitivní vývoj potvrzují i nedávno zveřejněné pololetní výsledky aukčního domu Sotheby’s. Tržby společnosti za prvních šest měsíců letošního roku činily 2,91 miliard dolarů (1,8 miliard liber), což znamená 35 procentní nárůst v porovnání s prvním pololetím loňského roku. Letošní číslo se spíše blíží výsledkům ze stejného období rekordního roku 2008 (2,95 miliard dolarů). Přes tento pozitivní trend společnost současně zveřejnila, že končí s aukcemi v Holandsku a plánuje výrazně redukovat prodeje v Itálii.