Art+Antiques Koupání podle Bílka a Foltýna

Prague Auctions 20. 3. 2016

Prague Auctions – Rozměrný obraz Františka Foltýna Ženy u vody z doby jeho košického pobytu se v neděli 20. března na aukci společnosti Prague Auctions prodal po dramatické dražbě za rekordních 5,25 milionu korun. Startoval na méně než poloviční částce a předchozí malířovo české aukční maximum překonal o 400 tisíc korun. Jednalo se o dosud největší Foltýnovo plátno, jaké se objevilo v aukci. O něco menší malba téhož námětu, který se nachází ve sbírce Moravské galerie, je podle aukční síně přípravnou verzí k nyní draženému obrazu.
František Foltýn: Ženy u vody, 1924, olej na plátně, 138 x 158 cm,
cena: 5 250 000 Kč František Foltýn: Ženy u vody, 1924,
olej na plátně, 138 x 158 cm,
 cena: 5 250 000 Kč

Aukce dohromady vynesla 10,8 milionu korun, přičemž nového majitele našla necelá polovina z 400 nabízených obrazů, grafik a početné kolekce skleněných váz. Na následující specializované fotografické aukci se pak prodalo 55 procent ze 160 nabízených snímků, dohromady za téměř milion korun. Z fotografií se nejdráže prodal jeden z fotogramů Běly Kolářové, který vystoupal z 61 na 101 tisíc korun. Z 12 na 39 tisíc se dostala posmrtná zvětšenina snímku Dým od Jaroslava Rösslera a nedatovaný noční snímek katedrály Sv. Víta od Josefa Sudka odešel za vyvolávací cenu necelých 69 tisíc korun. Ostatní fotografie byly povětšinou prodány za částky od jednoho do deseti tisíc korun.

V první části aukce se za více než sto tisíc korun prodalo šest děl, pět obrazů a další odlitek Polibku od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové (262 tisíc korun). Novým autorským rekordem je cena 312 tisíc korun za monumentální (2 x 3 metry) Koupání od Aloise Bílka, které kdysi zdobilo kanceláře pražského lahůdkářství Jan Paukert. Draženy byly dvě desítky Bílkových obrazů a kreseb, ostatní však vesměs za výrazně nižší částky. Položkou, o kterou se nejvíce bojovalo, se stal drobný obraz Josefa Istlera z roku 1979, který vystoupal z 44 na 175 tisíc korun.

K žádnému výraznějšímu překvapení nedošlo ani v rámci dražené kolekce skla. Největší zájem byl o vázy Stanislava Libenského, Františka Víznera a Pavla Hlavy, jejichž ceny stoupaly až do desítek tisíců. Ze současného umění se nejdráže prodala socha Kapka od Martina Rajčana (107 tisíc) a bezejmenný obraz Jakuba Hoška (104 tisíce korun). Z nevydražených položek je třeba zmínit aspoň obraz Kolo, dílo Kamila Lhotáka z roku 1974, které bylo nabízeno za 2,13 milionu korun.

Alois Bílek: Koupání olej na plátně, 200 x 300 cm,  cena: 312 500 Kč Alois Bílek: Koupání
olej na plátně, 200 x 300 cm,
cena: 312 500 Kč