Kresby za miliony a grafiky za statisíce

Nejzajímavější letošní práce na papíře

Rekordní prodeje v kategorii prací na papíře byly jedním z výrazných úspěchů loňského roku. Letošní výsledky potvrzují, že nedůvěra kupců k pracím na papíře je do značné míry věcí minulosti. Šesti i sedmi místné částky za špičkové kresby a grafiky padají čím dál častěji.

Bohuslav Reynek: Bez názvu
Bohuslav Reynek: Bez názvu
kolorovaný lept, 6 x 8 cm,
cena: 216 000 Kč, Sýpka 22. 4. 2018

V kategorii grafiky byla mimořádnou událostí loňského roku zejména specializovaná podzimní aukce stovky grafik Bohuslava Reynka, kterou uspořádalo Dorotheum a která vynesla více než 13,7 milionu korun. Kupce našly všechny nabízené tisky, přičemž jejich průměrná cena byla stejná jako Reynkův dosavadní aukční rekord – 140 tisíc korun. Nejdražší prodaná grafika stála bezmála půl milionu korun. Za částky přesahující čtvrt milionu korun byly loni na aukcích Dorothea a Arthouse Hejtmánek draženy také dvě barevné grafiky Vojtěcha Preissiga.

Vojtěch Preissig: Modráček, 1903
Vojtěch Preissig: Modráček, 1903,
barevný lept, 49 x 37 cm,
cena: 204 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 3. 2018

Letošní výsledky v tomto trendu pokračují. Reynkův úspěch pomohl zvýšit ceny grafik dalších autorů. Nových maxim v dané kategorii se dočkali například Jan Zrzavý a Kamil Lhoták. Hned šest raných Zrzavého grafik na březnové aukci European Arts překonalo dosavadní autorův rekord a prodalo se za částky od 112 do 192 tisíc korun.

Jan Zrzavý: Meditace
Jan Zrzavý: Meditace,
litografie, 23,5 x 17 cm,
cena: 192 200 Kč, European Arts 17. 3. 2018

Lhotákovo nové aukční maximum má hodnotu 149 tisíc korun a to díky rozměrné litografii Vzpomínka z roku 1965, která se na květnové aukci Arthouse Hejtmánek prodala za téměř sedminásobek vyvolávací ceny.

Kamil Lhoták: Vzpomínka, 1965
Kamil Lhoták: Vzpomínka, 1965,
litografie 38/50, 48 x 65 cm,
cena: 148 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

Za stotisícové částky byly vydraženy další dva lepty Vojtěcha Pressiga a také dalších šest Reynkových grafik. Jen u tohoto počtu jistě nezůstane - Dorotheum bude v září dražit další početnou kolekci děl Bohuslava Reynka, soubor čítající 40 listů.

Emil Orlik: Josef Hoffmann, 1903
Emil Orlik: Josef Hoffmann, 1903,
barevný dřevoryt, 18 x 17,5 cm,
cena: 72 000 Kč, Dorotheum 10. 3. 2018

Na březnové aukci Dorothea vzbudil velký zájem soubor čtyř desítek grafik a několika kreseb Emila Orlika. Konvolut deseti portrétních litografií, který startoval na 6 tisících, vystoupal až na 144 tisíc korun. Z jednotlivých tisků se nejdráže prodal drobný barevný dřevoryt, portrét architekta Josefa Hoffmanna, který vystoupal z 15 na 72 tisíc korun.

Emil Filla: Hlava, 1914
Emil Filla: Hlava, 1914,
uhel, 51 x 37 cm,
cena: 2 400 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

V případě kreseb a akvarelů šlo loni i letos rovnou o milionové částky. Vůbec nejdražší kresbou českých aukcí je od loňska uhel Jana Zrzavého Melancholie II z roku 1919, který se na listopadové aukci European Arts prodal za 3,72 milionu korun. Z dalších drahých prodejů loňského roku zmiňme ještě částky 1,24 milionu a 1,3 milionu za kresby Josefa Šímy a Josefa Čapka nebo 1,02 milionu a 1,14 milionu za akvarely Alfréda Justitze a Antonína Procházky.

František Kupka: Portrét ženy, 1908-09
František Kupka: Portrét ženy, 1908-09,
pastel, 38 x 34,5 cm,
cena: 2 229 400 Kč, European Arts 17. 3. 2018

Z letos nabízených kreseb se nejdráže prodala kubistická hlava od Emila Filly. Bravurní kresba uhlem z roku 1914 vystoupala na květnové aukci Galerie Kodl na 2,4 milionu korun. Na téže aukci se bojovalo také o soubor deseti studijních kreseb ke Kupkovu stěžejnímu obrazu Radosti života z let 1901–02 (2,16 milionu) nebo o akvarel Srdeční krajinka od Jindřicha Štyrského (1,56 milionu korun).

Alfons Mucha: Snící, kolem 1900

Alfons Mucha: Snící, kolem 1900,
pastel na šedém papíře, 32,2 x 38,3 cm,
cena: 868 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

Drouhou nejvyšší cenou za pastel Františka Kupky je částka 2,3 milionu korun za Portrét ženy z let 1908-09, který v březnu dražila společnost European Arts. Rekord již třináct let drží jedna ze studií k obrazu Plochy podle barev, který je ve sbírce Guggenheimova muzea, kterou Galerie Kodl v prosinci 2005 vydražila za 3 miliony korun. Portrét ženy se na trh vrátil po necelých dvou letech, v červnu 2016 byl vydražen v Paříži za částku o třetinu nižší.

Adolf Born: Dvě kamarádky, 1997
Adolf Born: Dvě kamarádky, 1997,
pastel, 63 x 47,5 cm,
cena: 660 000 Kč, Vltavín 21. 2. 2018

Dílčím autorským rekordem je cena 868 tisíc korun za pastel Snící Alfonse Muchy, který dražil Arthouse Hejtmánek, a své aukční maximum vyrovnal také Adolf Born, když se jeho pastel Dvě kamarádky z roku 1997 na aukci galerie Vltavín prodal za 660 tisíc korun.