Krtek na aukcích

Ilustrace Zdeňka Milera zatím za dostupné ceny. Jak dlouho ještě?

Vezme-li v úvahu úspěch Krtečka v Číně, mohli bychom Zdeňka Milera označit za mezinárodně nejznámějšího českého výtvarníka. Cenám obrazů Františka Kupky či grafik Alfonse Muchy jsou ale jeho ilustrace zatím na hony vzdálené.

Jak krtek ke kalhotkám přišel

Zdeněk Miler: Přines mi, jářku, plátno..., 1957,
kombinovaná technika, kresba na fólii (ultrafán originální dílo pro animaci kresleného filmu
Jak krtek ke kalhotkám přišel, skládající se z pozadí kresleného na kartonu a animované části
filmu kreslené na speciální fólii - ultrafánu), 24,5 x 33 cm,
cena: 96 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Nepočítám-li několik drobnějších prací, byla pro Zdeňka Milera aukční premiérou loňská říjnová aukce 1. Art Consulting, na které byly nabízeny tři originální kresby a folie použité při natáčení filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel z roku 1957.

Film, vůbec první díl z Krtkovské ságy, byl původně zamýšlen jako jednorázový projekt, propagačně-vzdělávací snímek o zpracování lnu. Další pokračování, Krtek a autíčko, vzniklo až o šest let později. V roce 1965 následoval film Krtek a raketa. V následujících sedmatřiceti letech Miler natočil ještě dalších šestačtyřicet filmů, nejvíce, dvanáct, v letech 1974–75.

Krtek a raketa, 1965

Zdeněk Miler: Krtek a raketa, 1965,
kvaš, akvarel, papír; rám; návrh ke krátkému filmu Krtek a raketa, 19 x 30 cm,
vyvolávací cena: 80 000 Kč (+ 20% provize), Vltavín 1. 11. 2018

Tři loni dražené filmové předlohy startovaly shodně na částce necelých 35 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Prodaly se za 55 tisíc, 78 tisíc a 96 tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o scénu setkání Krtka s rakem "Přines mi, jářku, plátno..."

Na aukce galerie Vltavín ve čtvrtek 1. října bude nabízen kvaš Krtek před startem ze zmiňovaného třetího filmu Krtek a raketa. Jeho dražba bude tentokrát startovat rovnou na rekordních 96 tisících korun. Studijní verze téže scény zpracovaná v kresbě a akvarelu přitom na květnové aukci galerie zůstala při ceně 46 tisíc korun nevydražena.

Krtek a raketa, 1965

Zdeněk Miler: Krtek před startem, 1964,
akvarel, tuš, uhel, pastel, 26 x 35 cm, návrh ke krátkému filmu Krtek a raketa,
nevydraženo, Vltavín 24. 5. 2018

Za 23 tisíc bude středeční aukci nabízen ještě obrázek krokodýla ze stejného filmu a na necelých 58 tisíc korun je stanovena vyvolávací cena akvareu Krtek s myškou a melounem, pracovní studie k filmu Krtek a paraplíčko z roku 1971.

Srovnání s cenami děl Františka Kupky či Alfonse Muchy je samozřejmě notně zavádějící. Přesnější analogií k pozici Zdeňka Milera v kontextu českého umění mohou být ilustrace Josefa Lady a Jiřího Trnky. A jejich ceny jsou rovněž výrazně jinde: Již dvacet Ladových kvašů bylo draženo za částky nad milion korun, Trnkův aukční rekord má hodnotu 900 tisíc korun.

Krtek a paraplíčko, 1971

Zdeněk Miler: Krtek s myškou a melounem, 1971,
kvaš, akvarel, uhel na papíru, 38,5 x 28 cm,
vyvolávací cena: 48 000 Kč (+ 20% provize), Vltavín 1. 11. 2018

Artslimit 24. 3. 2024