Text Skřivánek Jan | Datum 31.10.2018
Vezme-li v úvahu úspěch Krtečka v Číně, mohli bychom Zdeňka Milera označit za mezinárodně nejznámějšího českého výtvarníka. Cenám obrazů Františka Kupky či grafik Alfonse Muchy jsou ale jeho ilustrace zatím na hony vzdálené.
Zdeněk Miler: Přines mi, jářku, plátno..., 1957,
kombinovaná technika, kresba na fólii (ultrafán originální dílo pro animaci kresleného filmu
Jak krtek ke kalhotkám přišel, skládající se z pozadí kresleného na kartonu a animované části
filmu kreslené na speciální fólii - ultrafánu), 24,5 x 33 cm,
cena: 96 000 Kč, 1. Art Consulting 8. 10. 2017
Nepočítám-li několik drobnějších prací, byla pro Zdeňka Milera aukční premiérou loňská říjnová aukce 1. Art Consulting, na které byly nabízeny tři originální kresby a folie použité při natáčení filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel z roku 1957.
Film, vůbec první díl z Krtkovské ságy, byl původně zamýšlen jako jednorázový projekt, propagačně-vzdělávací snímek o zpracování lnu. Další pokračování, Krtek a autíčko, vzniklo až o šest let později. V roce 1965 následoval film Krtek a raketa. V následujících sedmatřiceti letech Miler natočil ještě dalších šestačtyřicet filmů, nejvíce, dvanáct, v letech 1974–75.
Zdeněk Miler: Krtek a raketa, 1965,
kvaš, akvarel, papír; rám; návrh ke krátkému filmu Krtek a raketa, 19 x 30 cm,
vyvolávací cena: 80 000 Kč (+ 20% provize), Vltavín 1. 11. 2018
Tři loni dražené filmové předlohy startovaly shodně na částce necelých 35 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Prodaly se za 55 tisíc, 78 tisíc a 96 tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o scénu setkání Krtka s rakem "Přines mi, jářku, plátno..."
Na aukce galerie Vltavín ve čtvrtek 1. října bude nabízen kvaš Krtek před startem ze zmiňovaného třetího filmu Krtek a raketa. Jeho dražba bude tentokrát startovat rovnou na rekordních 96 tisících korun. Studijní verze téže scény zpracovaná v kresbě a akvarelu přitom na květnové aukci galerie zůstala při ceně 46 tisíc korun nevydražena.
Za 23 tisíc bude středeční aukci nabízen ještě obrázek krokodýla ze stejného filmu a na necelých 58 tisíc korun je stanovena vyvolávací cena akvareu Krtek s myškou a melounem, pracovní studie k filmu Krtek a paraplíčko z roku 1971.
Srovnání s cenami děl Františka Kupky či Alfonse Muchy je samozřejmě notně zavádějící. Přesnější analogií k pozici Zdeňka Milera v kontextu českého umění mohou být ilustrace Josefa Lady a Jiřího Trnky. A jejich ceny jsou rovněž výrazně jinde: Již dvacet Ladových kvašů bylo draženo za částky nad milion korun, Trnkův aukční rekord má hodnotu 900 tisíc korun.
Zdeněk Miler: Krtek s myškou a melounem, 1971,
kvaš, akvarel, uhel na papíru, 38,5 x 28 cm,
vyvolávací cena: 48 000 Kč (+ 20% provize), Vltavín 1. 11. 2018
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. března 202419. dubna 2024
19. září 2019
15. srpna 2018
7. července 2016
5. února 2024
2. ledna 2024