Kubín nezklamal

Adolf Loos Apartment and Gallery 22. 1. 2014

První aukci roku 2014, která se konala ve středu 22. ledna v prostorách Kaiserštejnského paláce na Malé Straně, uspořádal aukční dům Adolf Loos Apartment and Gallery. Nabízeno bylo celkem 55 položek, přičemž poslední položka, Lesní scenerie od Julia Mařáka, byla do aukce přiřazena až v den konání. Nového majitele našlo 37 položek, dohromady za 17 milionů korun. Za více než milion korun byly vydraženy tři obrazy, dalších 22 položek se prodalo za částky nad sto tisíc korun.

Otakar Kubín: Music Hall Bobinu / 1910
Otakar Kubín: Music Hall Bobino / 1910 / olej na plátně / 87 x 73 cm cena: 5 082 000 Kč

Hlavním lákadlem aukce bylo plátno Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910, bezkonkurenčně nejvýznamnější malířovo dílo, jaké se dosud objevilo v aukci. Obraz byl inspirován Kubínovým pobytem v Paříži v roce 1908 a má vynikající provenienci. Léta byl v Národní galerii, kam se dostal konfiskací Čeřovského sbírky (více o tomto díle zde). Vyvolávací cena byla nastavena o 2,2 milionu korun výše, než byl dosavadní, osm let starý Kubínův aukční rekord (top 10). A právě za minimální podání 5,08 milionu korun obraz nakonec také získal jediný zájemce dražící přímo v sále. Další dvě nabízená Kubínova díla, Portrét senátora Alcime Renaudota z roku 1918 a Krajina v Provence z 20. let, se prodala za 254 a 339 tisíc korun.

Další mimořádnou položkou byl rozměrný portrét Děvče s červenou stuhou ve vlasech od Františka Foltýna. Obraz je datován do roku 1922, tedy do doby Foltýnova působení v Košicích a Mukačevu. Krajiny z tohoto období patří mezi nejvyhledávanější malířova díla – jedna z nich byla v listopadu v Bratislavě vydražena v přepočtu za 3,7 milionu korun. Očekávalo se proto, že obraz přiláká vícero zájemců ze Slovenska. Nakonec se prodal za minimální podání prostřednictvím limitu. Cena 1,9 milionu korun je nicméně i tak třetí nejvyšší autorovou cenou na českém trhu. Za vyvolávací cenu 97 tisíc korun odešlo i druhé Foltýnovo dílo, drobný olej na lepence Krajina se stavením z roku 1918.

František Foltýn: Děvče s červenou stuhou ve vlasech
František Foltýn: Děvče s červenou stuhou ve vlasech / 1922
olej na plátně / 100,5 x 75,5 cm
cena: 1 936 000 Kč

Třetí milionovou položkou se stal obraz Tanečnice Macara od Emila Orlika z roku 1909. I toto dílo odešlo za vyvolávací cenu, částka 1,14 milionu korun je nicméně novým Orlikovým rekordem na českém trhu. V aukci se obraz objevil již podruhé, v říjnu 2010 jej neúspěšně za 1,8 milionu korun nabízela galerie Pictura.

Novými autorskými rekordy jsou i ceny 986 tisíc za vedutu Náměstí v Týnci nad Labem od Miloše Jiránka a 690 tisíc korun za ranou krajinu Cestou z modlitby od Beneše Knüpfera. Zatímco v Jiránkově případě šlo o prodej za vyvolávací cenu, Knüpferův obraz namalovaný roku 1883 v Římě zaznamenal nárůst o víc než sto tisíc korun.

Ještě větší rozruch vyvolalo klasické dílo carského malíře Alexeje von Hanzena Večer na rejdě. Z vyvolávací ceny 339 tisíc se cena vyšplhala bezmála na dvojnásobek. Vítěz aukce za obraz nabídly 653 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za Hanzenovo dílo na českém trhu. Z malířství 19. století je třeba ještě zmínit krajinu od Adolfa Chwaly, která odešla za vyvolávací cenu 581 tisíc korun.

Beneš Knüpfer: Cestou z modlitby / 1883
Beneš Knüpfer: Cestou z mod-
litby / 1883
olej na plátně /
106 x 147 cm
cena: 689 700 Kč

Z poválečného umění se nejvíce bojovalo o působivý olej Bohumíra Matala Cyklisté před startem, který se dostal z 363 na 556 tisíc korun, a o rozměrnou chiasmáž od Jiřího Koláře pojmenovanou Sentiment A (Cit-Smysly), jejíž cenu trojice zájemců vyhnala z 230 na necelých 400 tisíc korun (o této malbě i zde). Bez kupce naopak zůstalo další Matalovo dílo, rozměrná malba na dřevěném panelu z poloviny 70. let nabízená za rekordních 823 tisíc korun. Nejdražší z Matalových pozdních děl se dosud prodalo za méně než polovinu.

Součástí dražené kolekce tentokrát bylo i několik kusů užitého umění a nábytku. Nejdráže, za 254 tisíc korun, se prodala malovaná biedermeierová sklenka s pohledem na předměstí Vídně od Antona Kothgassera (více zde). Na víc než dvojnásobek vyvolávací ceny, na konečných 181 tisíc korun, se pak dostala secesní keramická váza s ještěrkou, signovaná Stellmacher & Co. Bez kupce naopak zůstalo trubkové křeslo od Miese van der Rohe, které bylo řadu let vystaveno ve stálé expozici ve Veletržním paláci, i francouzský psací stůl z první poloviny 19. století (nabízeny shodně za 145 tisíc korun).

Největším neúspěchem bylo, že nevydražena zůstala nejdražší položka aukce, rozměrné Zátiší s antickou bustou od Emila Filly. Obraz z roku 1934, který byl podle licitátora dosud největším Fillovým plátnem nabízeným v aukci, byl nabízen včetně snížené 14% provize za 11,34 milionu korun.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024